1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
daser333 [38]
2 years ago
15

Help me please I dont get it

Mathematics
2 answers:
REY [17]2 years ago
5 0

Answer:

2.5x > 25

Step-by-step explanation:

1. 10 + 2.5x > 35

2. 10 + 2.5x - 10 > 35 - 10 (Subtracting 10 from both sides)

3. 2.5x +10 - 10 > 35 - 10 (Group like terms)

4. 2.5x > 35 - 10 (Simplify the arithmetic)

<u>5. 2.5x > 25 </u>

aev [14]2 years ago
4 0

Answer:

x>10

Step-by-step explanation:

I hope it helps. Please let me know.

You might be interested in
What is the mode for the month?
Papessa [141]

Answer:the answer would be 20

Step-by-step explanation:

because it is use the most

8 0
4 years ago
The length of the minute hand is 150% of the length of the hour hand. In 2 hours, how much farther does the tip of the minute ha
nekit [7.7K]

The question seems incomplete, as the length of the hour hand isn't given ;

If the tip of the hour hand is taken as 30mm

Answer:

534.1 mm

Step-by-step explanation:

In 2 hours ; cycle performed :

2/ 12

Circumference of a circle = 2 * pi *r

Circumference = 2 * pi * 30 = 60pi

Distance traveled : 60pi * 2/12 = 120pi/ 12 =10pi

The minute hand travels 2 comply cycle in 2 hours

150% taller than short hand :

1.5 * 30 = 45 mm

Distance traveled : 2 (2 * pi * 45) = 180pi

(180pi - 10pi) = 170pi

170π = 534.07075

= 534.1 mm

7 0
3 years ago
Which three pairs of measurements are possible side lengths for the triangle?
wlad13 [49]

Answer:

Options (1), (5), and (6)

Step-by-step explanation:

See attached image

4 0
2 years ago
Como converter 13 graus em radianos?
victus00 [196]

Answer:

13 grados es igual a 0.226893 radianes

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offe
anastassius [24]

Step-by-step explanation:

$1.80 per pound

The amount she's supposed to buy it is

1.80 × 12.5 = $22.5

She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved

$22.5 - $21.25 = $1.25

the amount she saved per pound is

1.25/12.5 = $0.1 per pound

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the polynomial in standard form and classify it by degree and by number of terms<br> 2x-4x^3-7
    10·1 answer
  • The black line is the graph of y=x. Which of these equations could represent the blue line?
    13·2 answers
  • john paid $99 for one algebra book and two geometry book. the cost of a geometry book is $3 less than a algebra book. substituti
    12·1 answer
  • How can I solve this <br> problems?
    10·1 answer
  • NEED HEPL PLEASE !!!!
    5·2 answers
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME ANSWER THESE TWO PRE-CALCULUS PROBLEMS?
    14·1 answer
  • The mean number of pairs of shoes sold daily by a shoe store is 36 with a standard deviation of 3. On what percent of days would
    12·1 answer
  • Write in base two the following numbers: one, two, four, eight, and sixteen.
    12·1 answer
  • find the equation of a line that is parallel to the straight line 2x-y=-3 and crosses the x-axis at x=-5​
    10·1 answer
  • Solve for x<br> n= 2x+1 / 2<br><br> x=_____
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!