1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
2 years ago
13

Study these equations: f(x) = 2x – 4 g(x) = 3x + 1 What is h(x) = f(x)g(x)? h(x) = 6x2 – 10x – 4 h(x) = 6x2 – 12x – 4 h(x) = 6x2

+ 2x – 4 h(x) = 6x2 + 14x + 4
Mathematics
1 answer:
zavuch27 [327]2 years ago
4 0

Answer:

check online for more information

You might be interested in
Which of the following expressions are equivalent?
Dmitry [639]

Answer:

B. 7(6x – 1) and 42x – 7 is equivalent

Step-by-step explanation:

A. –3(3x + 5) and –9x + 5

=–3(3x + 5)=-9x-15 not equivalent

B. 7(6x – 1) and 42x – 7

7(6x – 1)=42x-7 equivalent

C. –6(4x – 3) and –6x

=–6(4x – 3)=-24+18 not equivalent

D. 5(2x + 3y) and 25xy

=5(2x + 3y)=10x+15y not equivalent.

4 0
2 years ago
Which one of the following decimals in the largest?
Natalija [7]
B .35 line the numbers up by the decimals then go from top to bottom starting from each individual column.
7 0
2 years ago
Please help on this math question!!!
Andre45 [30]
I think it’s gonna be 6 adults for every 42 students not really sure so sorry if I got it wrong
6 0
1 year ago
If a half a gallon of milk cost $1.24 what is the cost per pint
Kaylis [27]

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

1.24/2=0.62

1 gallon- 4 pint

0.5 gallon- 2 pint

5 0
3 years ago
A hiker averages 3/8 kilometers per hour. If he hikes for 1/3 hours, how many kilometers does he hike?
balandron [24]

Answer: 1/8 km

Step-by-step explanation:

3/8 * 1/3 = 1/8

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of a line that passes through 2,-8 and -2,2
    5·1 answer
  • Find the exact volume of a waffle ice cream cone with a 9​-in. diameter and a height of 15 inches.
    6·1 answer
  • Factor completely. x2−5x+18x2-5x+18
    6·1 answer
  • Оого агаррортате считог толиг шу.<br> 675 x-27+2+7=540
    11·1 answer
  • PLEASE HELP DO NOT WASTE ANSWERS FOR GEOMETRY URGENT WILL MARK BRAINLIEST
    7·1 answer
  • 8a + 16<img src="https://tex.z-dn.net/?f=8a%20%2B%2016" id="TexFormula1" title="8a + 16" alt="8a + 16" align="absmiddle" class="
    5·1 answer
  • What is an appropriate scale for $35
    11·1 answer
  • The Average cost of a long distance call in the USA was 31 cents per minute in 1978 and 8 cents in 2008. Find the approximate pe
    10·1 answer
  • 11(4x+13)+12x-17 PLZ HELP WILL HAVE MORE QUESTIONS. ANSWER ASAP
    9·2 answers
  • Sandy brought 64 dozen cookies to the bake sale. Alejandro brought
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!