1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
3 years ago
6

Please help with the steps to get the answer. Thank you. 15^(4x-8 )= 1

Mathematics
1 answer:
Novosadov [1.4K]3 years ago
8 0

15^{4x-8} =1\\\\\implies 15^{4x-8} = 15^0\\\\\implies 4x -8 = 0\\\\\implies 4x = 8\\\\\implies x = \dfrac 84\\\\\implies x =2

You might be interested in
1.5 times the amount a bucket holds makes 6 gallons. How many gallons does the bucket
ira [324]

Answer:

1.5x = 6

Step-by-step explanation:

This represents 1.5 times the amounts a bucket holds. (I'm assuming you mean x when you typed z)

3 0
3 years ago
14.
vladimir2022 [97]

Answer:

`15

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
HELPPPPP I DONT UNDERSTANDDDD
max2010maxim [7]
This is how you do it hope this helps.

5 0
3 years ago
Geometric Sequences Question.
g100num [7]

the common RATIO is 4

Step-by-step explanation:

sana nakatulong ito

8 0
3 years ago
The ferry operated between City A and city B. The ferry can make a trip I about 1.5 hours at 58 mph how far apart are the cities
sleet_krkn [62]
If you multiply 58 by 1.5 you get 87, so the cities are 87 miles apart.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following points lie in the solution set to the following system of inequalities?
    6·2 answers
  • I need help what is the right answer
    12·1 answer
  • How to find all real solutions
    9·1 answer
  • How would I go about solving this one problem<br><br> 1+4x = -5+7x
    15·1 answer
  • Combining like terms with negative coefficients &amp; distribution
    12·1 answer
  • Ten oranges cost $1.60. how much do 8 oranges cost?
    9·1 answer
  • A bookstore costs $96 a day to keep open, and it spends $12 for each book that it sells. If each book sells for $18, what is the
    9·1 answer
  • Which product is negative?<br> S<br> 3<br> 8<br> 5
    15·1 answer
  • Evaluate (–1)8 + (–1)7 – 16 – 14 – (–1)2. Pay attention to the placement of the parentheses and negative signs. Question 1 optio
    15·1 answer
  • HRW CAN U TRY AND HELP OLZZZZZ !!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!