1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren [92.7K]
3 years ago
9

2 Points

Mathematics
1 answer:
Norma-Jean [14]3 years ago
3 0

Answer:

36

Step-by-step explanation:

someone told me. this will make it easier for u

You might be interested in
Which of the following polygons has nine lines of symmetry?
anastassius [24]
So we know d. is out and that's all I got help wise sorry its not much..:)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a group of 35 students, 11 study both Art and Biology 11 study Biology but not Art. 10 study neither subject. Given that a ra
aliina [53]

Answer:

I did not now but anobody help you l bless you someone help

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
if the product of 4 and a number is decreased by 12, the result is twice the opposite of the number. Find the number. EXPLAIN PL
ELEN [110]
Answer:  The number is:  "2 " .
__________________________________________
Explanation:
__________________________________________
Write the expression; which is an equation, as follows:
__________________________________________
     " 4x <span>− 12 = 2(-x) " ;  in which "x" represents "the number for which we shall                                       solve" .
___________________________________________
Note:  

If the "number" = "x" ;  the "opposite of the number"  =  " -x " ;
</span>___________________________________________
Rewrite as:  " 4x <span>− 12 = -2x " ;
</span>_____________________________________________
     →  Add "12" ; & add "2x" ; to EACH SIDE of the equation:

                      4x − 12 + 12 + 2x = -2x + 12 + 2x ;

           to get:    6x  = 12  ;
____________________________________________________
 Now, divide each side of the equation by "6" ; 
     to isolate "x" on one side of the equation; & to solve for "x" ;
____________________________________________________
                         6x / 6  =  12 / 6 ;

                    to get:    x = 2 .
____________________________________________________
Answer:  The number is:  "2 " .
____________________________________________________
Let us check our answer, by plugging in "2" for "x" in our original equation:
_____________________________________________________
        →   " 4x − 12 = 2(-x) " ;

  Let us plug in "2" for "x" ; to see if the equation holds true; that is; if both side of the equation are equal; when "x = 2" ;

        →   " 4(2) − 12 = ?  2(-2) ?? 

        →    8 − 12 = ?  -4 ? ;
 
        →    -4 = ? -4 ??  Yes!
 __________________________________________________    
6 0
3 years ago
Can anyone solve 9, 10, 11, 12, and 13 I'm stuck on those problems, I already solved 14, 15, and 16 on paper.
ddd [48]

Answer:

9. x>-4 or x≥1

10. a<2 or a≥-5

11. v≤7 or v≥-4

12. k≥5 or k<8

13. n>6.8 and n≤9

Step-by-step explanation:

9. -2x-7>1

-2x>8

x>-4

x-2≥-1

x≥1

10.a/-2 <-1

a<2

-4a+3≥23

-4a≥20

a≥-5

11. 6v+38≤-4

6v≤-42

v≤7

2(v+3)≥-2

2v+6≥-2

2v≥-8

v≥-4

12. 4(1-k)≥-16

4-4k≥-16

-4k≥-20

k≥5

7-6k<-41

-6k<-48

k<8

13. 10n-9>-59

10n>-68

n>6.8

n-6≤3

n≤9

4 0
2 years ago
Find m &lt;2 and M&lt;4 kekekskskkskskskskskksksksksks
adoni [48]

Answer:

ok this is a good question

Step-by-step explanation:

i don't even know it

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an equivalent expression.
    14·1 answer
  • Question help the average income in a certain region in 2013 was ​$62 comma 00062,000 per person per year. suppose the standard
    14·1 answer
  • Mr Martin has 36 calculators in a box. The ratio of ordinary calculators to scientific is 5:1. How many of each calculator does
    15·1 answer
  • Simplify this algebraic expression, please!
    6·1 answer
  • Sam had $145 to spend on six books after buying them he had $13 how much did each book cost
    6·1 answer
  • Answer ASAP!
    13·2 answers
  • 4) A salesperson is paid $60 per week plus $4.50 per sale. This week, the salesperson wants to earn at least $250. How many sale
    6·1 answer
  • What is the value of y?
    11·2 answers
  • Determine the value of life g(x)=4x+k is a tangent to f(x)=-x^2+8x+20​
    6·1 answer
  • Find the area of the regular polygon
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!