1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
2 years ago
8

James has $7.60 in nickels and quarters. He has 4 fewer nickels than quarters. How many of each coin does he have? ​

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]2 years ago
4 0
26 quarters, 22 nickels
You might be interested in
Pls help i don’t understand chemistry <br><br><br> Also do a step by step thing so I understand it
Svetach [21]

Answer:

CHEMISTRY IS THE BRANCH OF SCIENCE THAT DEALS WITH THE COMPOSITION,PROPERTIES,STRUCTURES AND CHANGES IN MATTER

7 0
2 years ago
at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
Margaret [11]

\displaystyle\bf Solve:8\times p=5,2 \$ => p=\frac{5,2}{8} =\frac{5,2:\boxed{8}}{8:\boxed{8}}   =0,65\$\quad She \:unit\: cost\:is\:\underline{ 0,65} \\\\Check :\:8\times\underline{0,65} =5,2\$ \\\\0,65=0,65 \\\\\rightarrow The\: price\:per \:apple \:is \: 0,65 \$

7 0
2 years ago
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lady_Fox [76]

Answer:

ASA test will come

angles (given)

side between angles (common side)

6 0
3 years ago
Help please its math on this test.
Karo-lina-s [1.5K]

Step-by-step explanation:

Fractions with only factors of 2 and 5 are terminating. If not, they give repeating decimals.

Therefore 17/8 and 34/16 are terminating whereas 2/13, 5/24 and 6/7 are repeating decimals.

3 0
2 years ago
Is 0.6 repeated irrational?
andriy [413]

Answer:

no. it is not because 0.6 is a decimal

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Y=5x-2 is the equation of a straight line graph. Why is its gradient ?
    13·1 answer
  • I need to know the answer... please help
    14·1 answer
  • Lan has $6,000. He wants to buy a car within $1,500 of this
    13·2 answers
  • What do you do when dividing with exponents?
    7·1 answer
  • A box measures 6 inches by 3 inches by inch. Find the volume.
    8·2 answers
  • Factor 6a2 - 26a + 28.
    12·1 answer
  • Can you please help me with this question please and i will give you a Brainiest
    12·2 answers
  • Find the perimeter of the figure. (Please help!)
    14·2 answers
  • What is the product in lowest terms? 1/6 • 5/7
    12·1 answer
  • HELP ASAP PLZ<br> Find the area of each figure.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!