1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
2 years ago
13

Need help with question ​

Mathematics
1 answer:
Lady_Fox [76]2 years ago
8 0

Answer:

8.06

Step-by-step explanation:

3.5^2 + 2^2 = 16.25

sqrt(16.25) = 4.03112887

2 * 4.03112887 = 8.06225774

8.06

You might be interested in
What is 7539 increased by 3200
ddd [48]
Increased just means +
10739 is the sum
3 0
3 years ago
HELPPPPPPPP ASAPPPPP:
lina2011 [118]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and th
nika2105 [10]
Well, we are told that in the beginning, it has traveled 30km vertically, so do not forget to add that on at the end.

Next it says that it traveled 40km 30 degrees from vertical, so we set up a sin equation to solve for the missing side, n:

sin(angle)= opposite/hypotenuse:

sin(30) = n/40

40sin30=n

n=20km

Then it says at an angle of 45 degrees, it goes 100km. This means that we are given the hypotenuse of a right triangle, and we need to find the side that goes up and down. We shall call this length x.

We know that the angle opposite x is 45 degrees.

So, we will use sin to solve for x:

sin(angle)= opposite/hypotenuse

sin45= x/100

100sin45=x

x=70.711km

But remember, I said not to forget about that 30km from the very beginning? So we add up all of our vertical heights:

30km + 20km+ 70.711km = 120.711km
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
To make 4.5 cups of fruity granola, the recipe calls for 1.5 cups of raisins, 1 cup of granola, and 2 cups of blueberries. If yo
Levart [38]

Answer:

you need 6 cups of raisins, 4 cups of granola and 8 cups of blueberries.

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Find how much raisins are needed</u>

<em>For 4.5 cups of fruity granola, we need 1.5 cups of raisins</em>

<em>For 18 cups of fruity granola, we need y cups of raisins</em>

4.5 : 1.5

18 : y

<em>Cross multiply</em>

4.5y = 1.5 x 18

y = 27/4.5

y = 6 cups of raisins

<u>Step 2: Find how much granola is needed</u>

<em>For 4.5 cups of fruity granola, we need 1 cup of granola</em>

<em>For 18 cups of fruity granola, we need y cups of granola</em>

4.5 : 1

18 : y

<em>Cross multiply</em>

4.5y = 18

y = 4 cups of granola

<u>Step 3: Find how much blueberries are needed</u>

<em>For 4.5 cups of fruity granola, we need 2 cups of raisins</em>

<em>For 18 cups of fruity granola, we need y cups of blueberries</em>

4.5 : 2

18 : y

<em>Cross multiply</em>

4.5y = 2 x 18

y = 36/4.5

y = 8 cups of blueberries

Therefore, in order to make 18 cups of fruity granola, you need 6 cups of raisins, 4 cups of granola and 8 cups of blueberries.

5 0
3 years ago
A running club has 90 members.
mezya [45]

Answer:

27, 15, 13

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP WITH PART C‼️Get ⭐️ stars
    14·2 answers
  • Four more than twice a number is -10
    13·2 answers
  • Why do we use variables, and what is the significance of using them in expressions and equations?
    11·1 answer
  • Express the prime number 19 as the difference of two squares? 19 =​
    11·2 answers
  • WHAT WOULD THIS BEEEEEEE!!!!
    8·2 answers
  • If f (x) = 5x + 4 then for what value of x will f(x) equal -11?​
    12·2 answers
  • Write add, divide, multiply, and subtract in the correct order to complete the following sentence.
    14·1 answer
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • HELPPP FOR BRAINLEST!!!
    7·2 answers
  • mrs jones gave 1/5 of a cake to her neighbour. she then sliced the remainder into 3 pieces for her 3 children, ken, ron and davi
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!