Plug 6 for x.
f(6) = 6^2 / 3 + 6
f(6) = 36 / 3 + 6
f(6) = 12 + 6
f(6) = 18
Answer=72%
25-7=18purple clips
18 x
____=____
25 100
cross multiply
25x=1800
divide both sides by 25
x=72%
Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80
Answer:
100,000,000
Step-by-step explanation:
You can just add up the zeros, if that makes sense.
Answer:
42 square inches
Step-by-step explanation:
Area of a triangle = (1/2)(base)(height)
A = 1/2(12)(7)
A = 1/2(84)
A = 42