1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
azamat
4 years ago
10

Nautilus Co. acquired 100% of XYZ Corp. on January 2, 2020. During 2020, Nautilus sold goods to XYZ Corp for $700,000 that cost

Nautilus $500,000. XYZ Corp still owned 40% of the goods at the end of the year. Cost of goods sold was $1,000,000 for Nautilus and $990,000 for Aeillo. What was consolidated cost of goods sold? Select one: A. $2,770,000 B. $1,790,000 C. $1,000,000 D. $1,370,000
Business
1 answer:
Rus_ich [418]4 years ago
4 0

Answer:

D. $1,370,000

Explanation:

You might be interested in
one business attracts another business of similar type and together they may make more money than they would have singularly. th
Alexus [3.1K]

This is an example of competition principle of value.

The required details about business principle of value is mentioned in below paragraph.

The term "business" designates an innovative person, group, or organization that engages in commercial activity. They might be business-related, industrial, or something else. Businesses that operate for profit do so in order to make a profit, while those that operate for good will do so.

Competition's guiding principle: According to the competition principle, excessive profits in any industry will result in excessive competition, which will then obliterate profits. Think about a business that debuts in a secure neighborhood.

What benefit does rivalry have?

The cornerstone of a robust American economy is healthy market competition. Fundamental economic theory shows that when businesses compete for customers, it results in cheaper prices, better goods and services, more variety, and more innovation.

Thus, competition is the correct answer.

To learn about principle of value visit here

brainly.com/question/28027148

#SPJ4

8 0
1 year ago
Nothing nothing nothing
Bingel [31]

Answer:

woah nothing indeed lol

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are speaking with a customer who wants to cancel their subscription because of a family emergency. You told the customer tha
Karolina [17]

Based on the fact that the subscription is non refundable, it is important that you calmly reassert the position of the company and commiserate with them.

<h3>What is Customer Care?</h3>

This refers to a group of people who are in charge of listening to customer complaints about a particular brand of goods or services.

WIth this in mind, we can see that the best thing to do with this person in this case is to calmly reassert the situation and if the customer is adamant, escalate the issue to the appropriate authorities.


Read more about customer care here:
brainly.com/question/13642781

5 0
2 years ago
If a family spends its entire budget in a given time frame, the family can afford either 90 cans of soup or 60 frozen dinners. A
g100num [7]

Answer:

0.67

Explanation:

Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.

If the family buys one can of soup, the opportunity cost is the frozen food forgone.

Opportunity cost of one can of soup = 60 / 90 = 0.67

I hope my answer helps you

8 0
3 years ago
Analyzing and Reporting Financial Statement Effects of Transactions M.E. Carter launched Carter Company, a professional services
Aleonysh [2.5K]

Answer:

$18,000

Explanation:

To find the Sales Revenue we simply add the $12,000 cash received immediately, and the $30,000 received as partial payment, totalling $42,000.

Then, we simply complete the proposed income statement:

Income Statement for the Month Ended in March 31

Sales Revenue               $42,000

Rent Expense                  $9,600

Wage Expense                $14,400

Net Income                      $18,000

Net Income is equal to Revenue - expenses.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Westmorland makes ink that it uses in ball point pens. The Company produces two colors of ink. One is blue; the other is red.
    11·1 answer
  • When the revenue for a business is less than its costs, it is making a profit
    10·2 answers
  • According to the textbook, globalization involves international exchange. included in this exchange is trade in goods and servic
    8·1 answer
  • A $ 5000 bond with a coupon rate of 6.7​% paid semiannually has eight years to maturity and a yield to maturity of 7.8​%. If int
    13·1 answer
  • Which of the following is prepared​ last? A. Balance Sheet B. Statement of​ Owner's Equity C. Trial Balance D. Income Statement
    5·1 answer
  • On January 1, Year 1, the Starshina Company paid $25,000 for a photocopier with an estimated useful life of 4 years, and an esti
    14·1 answer
  • Adolescent group members may share information too soon or even reveal inappropriate information about themselves, for which of
    13·1 answer
  • Lawson Furniture purchased land, paying $65,000 cash and signing a $250,000 note payable. In addition, Lawson paid delinquent pr
    10·1 answer
  • What are the quantitative and qualitative techniques available to help planning
    15·1 answer
  • The _________ method of determining an applicant's score is based on the expert judgment of the manager.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!