1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
2 years ago
8

◕ A dealer sold a photocopy machine at Rs 4200 with 13% VAT to a retailer. The retailer added transportation cost of Rs 250 , pr

ofit Rs 300 and local tax Rs 150 and sold to consumer. How much amount would be paid for that photocopy machine , if he /she has to pay 13% VAT ?
Please help!! Thanks in advance ( ╹▽╹ )​
Mathematics
2 answers:
satela [25.4K]2 years ago
3 0

<u>Given </u><u>:</u><u>-</u>

  • A dealer sold a photocopy machine at Rs 4200 with 13% VAT to a retailer.
  • The retailer added transportation cost of Rs 250 , profit Rs 300 and local tax Rs 150 and sold to consumer .
  • Customer has to pay 13% VAT .

<u>To </u><u>Find </u><u>:</u><u>-</u>

  • Amount to be paid by the customer .

<u>Sol</u><u>u</u><u>tion </u><u>:</u><u>-</u>

Here , according to the question ,

\sf\dashrightarrow Cost\ of \ machine \ = \ Rs 4200

\sf\dashrightarrow VAT = 13\%

Therefore cost after adding VAT ,

\sf\dashrightarrow Cost = Cost_{initial}+13\% of Cost_{initial}\\

\sf\dashrightarrow Cost = Rs4200 + Rs 4200 \times \dfrac{13}{100}\\

\sf\dashrightarrow Cost = Rs4200 + Rs546\\

\sf\dashrightarrow \bf{ Cost = Rs 4746}

Again the values added by the retailer before selling to customer ,

  • Transport = Rs 250
  • Profit = Rs 300
  • Tax = Rs 150

Therefore total cost after adding these ,

\sf\dashrightarrow Cost = Rs( 4746+ 250+ 300 + 150 )\\

\sf\dashrightarrow\bf { Cost = Rs 5446}

Again Selling price after addition of 13% VAT ,

\sf\dashrightarrow SP = Rs 5446 + 13\% \ of \ Rs 5446\\

\sf\dashrightarrow SP = Rs 5446 + \dfrac{13}{100}\times 5446 \\

\sf\dashrightarrow SP = Rs (5446 + 707.98) =  Rs ( 5446 + 708)\\

\sf\dashrightarrow \underline{\underline{\bf SP_{to\ the \ customer} = Rs 6154}}

<u>Hence </u><u>the </u><u>amount </u><u>to </u><u>be </u><u>paid </u><u>by </u><u>the </u><u>customer </u><u>is </u><u>Rs </u><u>6</u><u>1</u><u>5</u><u>4</u><u> </u><u>.</u>

musickatia [10]2 years ago
3 0

Answer:

<u>Rs. 6154</u>

<u></u>

Step-by-step explanation:

Here, we have 2 cases that we need to take into consideration.

<h3><u>Case 1:</u></h3>

<u />

  • Original price of the photocopy machine = Rs. 4200
  • % of VAT added = 13%

So,

  • Price the dealer sold the machine to the retailer = Original price + 13% VAT
  • Price the dealer sold the machine to the retailer = 4200 + (4200 × 13/100)
  • Price the dealer sold the machine to the retailer = 4200 + 546
  • Price the dealer sold the machine to the retailer = Rs. 4746
<h3><u>Case 2:</u></h3>

<u />

  • Transportation cost = Rs. 250
  • Profit = Rs. 300
  • Local tax = Rs. 150
  • % of VAT added = 13%

Then,

  • Price the consumer got the machine for = Price the dealer sold the machine to the retailer + Transportation cost + Profit + Local tax + % of VAT added
  • Price the consumer got the machine for = 4746 + 250 + 300 + 150 + 13% VAT
  • Price the consumer got the machine for = 5446 + 13% VAT
  • Price the consumer got the machine for = 5446 + (5446 × 13/100)
  • Price the consumer got the machine for = 5446 + 707.98
  • Price the consumer got the machine for = Rs. 6153.98 ≈ <u>Rs. 6154</u>

<u></u>

<u></u>

•°• The consumer has to pay <u>Rs. 6154</u> to get the photocopy machine.<u> </u>

<u></u>

<u>______________</u>

Hope it helps

\mathfrak{Lucazz}

You might be interested in
What is the solution to the equation n + 12 = 17?
yarga [219]

Answer:

n=5

Step-by-step explanation:

12+5=17 is equal to 12+n=17 so n=5

6 0
2 years ago
514 divided by 9 as remainder
lesantik [10]

Answer:

57 and a remainder of 1 or 0.11.

Step-by-step explanation:

514dividedby9=57.1

6 0
2 years ago
$0.30 per ounce, how much would 2 lb cost?
natali 33 [55]
Well 16 ounces equals a pound. So 16+16=32 ounces.
So 32 ounces times $0.30 equals 9.6.
So 2 lbs should cost $9.6.
Hope this helps.
7 0
3 years ago
Solve the following by completing the square.
sertanlavr [38]

I think it might be D. I'm just giving an educated guess.

6 0
2 years ago
A drawing of the state of Utah is 7 cm tall and 5.4 cm wide. If the scale used to create the drawing was 1 cm to 50 miles, how m
Ksivusya [100]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • To the nearest thousand what was E (X) expected number of bases for Alex Rodriguez in a typical at bat in 2007
    10·1 answer
  • How is this solved?​
    6·1 answer
  • What are the equations of the asymptotes of the graph of f(x) = 4/(x+1) +11? Select each correct answer.
    7·1 answer
  • Three consecutive even numbers add up to 105 determine the product of the three numbers​
    7·1 answer
  • Reasoning A store sells packages of comic books with a poster. A poster and 5 comics cost ​$13.99. A poster and 12 comics cost ​
    8·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 1/8?
    14·1 answer
  • Urgent!!
    14·1 answer
  • an octupos weights 5/6 kiligrams after two weeks it weights 3/5 kilograms afterwards it lost 1/5 kilograms how much does d=the o
    13·1 answer
  • What is the answer to this question because i do not know 5/12 x =1
    9·2 answers
  • What is the perimeter?<br> O2 cm<br> O<br> 5 cm<br> O<br> 10 cm<br> O<br> 20 cm
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!