1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
2 years ago
14

In her shopping cart, Jody has 2 pounds of oranges at $0.99 per pound, 3 cans of soup at $1.19 per can, and 1 gallon of ice crea

m at $3.79 per gallon. Which is closest to the total cost of the items in her shopping cart?
Mathematics
1 answer:
Umnica [9.8K]2 years ago
3 0

Answer:

$9.34

Step-by-step explanation:

Oranges = $1.98
Soup = $3.57

Ice Cream = $3.79

You might be interested in
Describe the vector as an ordered pair around coordinates to the nearest 10th the diagram is not drawn to scale
xxMikexx [17]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

x = r cosΘ

y = r sinΘ

with r = 54 and Θ = 69°, thus

x = 54cos69° ≈ 19.4

y = 54sin69° ≈ 50.4

Thus (54, 69° ) as an ordered pair

= \left[\begin{array}{ccc}19.4\\50.4\\\end{array}\right]

4 0
2 years ago
I am stuck on this will give brainest
Cloud [144]

Answer:

Step-by-step explanation:

21. (24)(2)/6+4=48

=48/6+4

=8+4

=12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help worth 20 points
almond37 [142]

Answer:

Try going on D.e.s.m.o.s.c.o.m it worked for me when I  had something like this

Step-by-step explanation:

GURL POWER

7 0
2 years ago
5,000,000,000 + 600,000,000 + 6,000,000 + 600,000+ 80,000 + 300 + 80
xxTIMURxx [149]

The answer is 5606680380

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?
mart [117]

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

divide $65.00 by 26 pounds

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hi need help on a test for math
    7·1 answer
  • Given the graph below state whether or not the relation is a function, and give the domain and
    10·1 answer
  • Which statements are true regarding the the price of the arrangements select three answers.
    6·1 answer
  • Is a-b parallel to c-d? Explain
    7·1 answer
  • The sum of four consecutive integers is 74.<br><br> What is the first integer?
    7·1 answer
  • 2. Calculate the angular speed of the 26-inch bicycle rotating at 200 revolutions per minute. Express your answer in radians per
    14·1 answer
  • 2 3/12 - 1 1/12 help
    13·2 answers
  • URGENT! WILL GIVE BRAINLIEST!!
    13·2 answers
  • Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
    12·2 answers
  • Need some help on this question
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!