1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
8

The graph below shows the solution to which system of inequalities? ​

Mathematics
1 answer:
solong [7]3 years ago
6 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The graph shows it clearly.

You might be interested in
Which one and don’t lie!!
4vir4ik [10]

Answer:

I am 99.99% sure its D.

Step-by-step explanation:

That red line is on the negative side of the x-axis and since all the numbers are 7 I'm just gonna assume that its a negative 7. Good luck sugar plum ;)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jan is saving for a skateboard she has saved 30 dollars already which is 20percent of the total price. How much does it cost?
Vesnalui [34]

Answer:

Step-by-step explanation:

so 20% of the total price equals $ 30

let x represent the total price

turn ur percent to a decimal

0.20x = 30

x = 30 / 0.20

x = 150 <=== total price

7 0
3 years ago
John joined a gym for 6 months. He pays 20$ per month plus a membership fee. If his bill is 150$, what was the membership fee?
Jlenok [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

If he's been at the gym for 6 months, and he is charged $20 each month, then he has paid $120 dollars, not counting his membership fee. His total bill is $150.

150-120= $30

His membership fee was $30.

Hope this helps!

Mark Brainliest plz!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does this equal 4x+27=3x
EastWind [94]

Answer:

-27 = x

Step-by-step explanation:

4x+27=3x

Subtract 4x from each side

4x-4x+27=3x-4x

27 = -x

Multiply by -1

-27 = x

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Lf oil costs $95 per barrel and $1 =R8. How much does a barrel cost in rands?.​
Elan Coil [88]

Answer:

R760

Step-by-step explanation:

If $1 is equivalent to R8 and the total oil costs $95 you must multiply 8x95. This leaves you with an answer of R760

7 0
3 years ago
Other questions:
  • From a deck of cards (52 cards, no jokers) Henry pulled a card from the deck and got an 8. What was the probability of that even
    15·2 answers
  • Is this a function 2y+3x=6
    14·1 answer
  • Is 74 fluid ounces greater than less than or equal to 8 cups
    14·2 answers
  • A car that costs $52,400 depreciates at the rate of 9.8% every year. how much in total, to the nearest cent, will the car deprec
    6·1 answer
  • The grocery store sells kumquats for $4.75 a pound and Asian pears for $3.00 a pound . Write an equation in standard form for th
    6·1 answer
  • pls asap I know the answer is 489.9 but can sum1 pls tell me the work the picture below is asking for with that formula pls will
    6·1 answer
  • What is -v+5+4v=1+5v+3
    6·2 answers
  • Which expression is represented by the model?<br> x-3<br> x+3<br> -X-3<br> -X+3
    6·2 answers
  • Factorise this as far as possible 4p+pq-5pr
    11·1 answer
  • PLEASE ANSWER FAST!!!! Solve for x.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!