117.8 because angle at a point add up to 360 so 360 -(90 + 38.2+31.7+82.3) =117.8
Answer:
The unit costs are $0.77, $0.62 and $0.27 respectively.
Step-by-step explanation:
The unit price is simply the cost of the items divided by the amount of the items that are included. So, just take the cost and divide it.
$12.29/16 = $0.77 per unit
$19.98/32 = $0.62 per unit
$34.99/128 = $0.27 per unit
Answer:
5 ; 12 ; 13
Step-by-step explanation:
Let :
Shorter leg = x
Other leg = x + 7
Hypotenus = x + 8
Recall:
Hypotenus² = opposite² + adjacent²
(x+8)² = x² + (x+7)²
x² + 16x + 64 = x² + x² + 14x + 49
x² - 2x - 15 = 0
x² - 5x + 3x - 15 = 0
x(x - 5) +3(x - 5) = 0
(x + 3) = 0 ; x = - 3
(x - 5) = 0 ; x = 5
Side can't be negative ;
Hence,
x = shorter side = 5
Other side = x + 7 = 5 + 7 = 12
Hypotenus = x + 8 = 5 + 8 = 13
Answer:
The total amount of money that they shared is 
Step-by-step explanation:
Let
x-----> amount of money Leo shares
y-----> amount of money Kush shares
z-----> amount of money Mai shares
we know that

-----> equation A

-----> equation B

-----> equation C
------> equation D
substitute equation A in equation D and solve for y




Find the value of x (equation A)

Find the value of z (equation C)

therefore
The total amount of money is equal to

Answer:
manda a foto da atividade