1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
2 years ago
12

A mole starts out in its burrow 5.1 feet below the surface of the ground. It digs straight up at a rate of 0.4 feet per minute.

Mathematics
2 answers:
bearhunter [10]2 years ago
7 0

Answer:

12.75

Step-by-step explanation:

you divide

I like burgers but not meat I like fish burgers what about you

Vladimir79 [104]2 years ago
5 0

Answer:

12.75 i just took the test

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the value of x. The diagram is not to scale.
Temka [501]

Answer:

x=45

Step-by-step explanation:

The angle sum of a pentagon is 540°

Using this and the angles we know, we can create an equation.

90+148+112+x+3x+10=540 \\ \\ 360+4x=540 \\ \\ 4x=180 \\ \\ x=45

8 0
3 years ago
The purpose of Radom sampling in a is to ensure what?
const2013 [10]
It is to insure the experiment does not have bias.
5 0
3 years ago
The following items are in the shape of a square. How many squares are
kramer
A because I have done this before
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Max went to the store and bought 22 apples. He bought twice as many red apples as he did green, and he bought one-third many yel
katrin [286]

Let the number of green apples bought be x


Green apples = x

Red apples = 2x

Yellow apples = 1/3 (2x) = 2/3 x


Total = 22 apples

x + 2x + 2/3 x = 22

11/3 x = 22

11x = 66

x = 6


Green apples = x = 6

Red apples = 2x = 2(6) = 12

Yellow apples = 2/3 (2x) = 2/3 (6) = 4


Answer: Green = 6, Red = 12, Yellow = 4

7 0
3 years ago
At Garcia's Bike Rentals, it costs $13 to rent a bike for 3 hours. How many dollars does it cost per hour of bike use?
Naily [24]

Answer:

$4.33

Step-by-step explanation:

3 hours -> $13

1 hour -> $13/3 = $4.33

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Frank's Auto Corner recorded its sales for the second quarter (April, May and June) of 1999. April sales were 89 cars, May sales
    8·1 answer
  • PLEASE HELP!
    13·2 answers
  • Ghani is going to use these instructions to make a fizzy drink instruction: mix 5 parts of lime juice with 3 parts of lemonade g
    7·1 answer
  • 4 is what % of 80. Show all of your work
    12·1 answer
  • Estimate the quotient of 72.1÷7
    11·2 answers
  • A 140 kg is attached to a crane, which moves the load vertically. Calculate the tension in the cable
    12·1 answer
  • |-6| = -|6| Are they equal to each other of which one has more value ?
    7·2 answers
  • Of a loaf of brown bread costs R6, how much will 4 halves cost?​
    6·2 answers
  • Y-4=3(x+2) in slope intercept form step by step
    8·2 answers
  • Brainliest Question Of The Day:
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!