1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
3 years ago
6

John can eat a sixth of a pizza in two minutes. It takes 3 minutes for Billy to eat one quarter of the same pizza. If John and B

illy start eating one pizza each, who will finish first?
Mathematics
2 answers:
MrMuchimi3 years ago
7 0

Answer:

<h2>It takes John and Billy 12 minutes, and they will finish at the same time.</h2>

Step-by-step explanation:

In one pizza, there are 6 sixths and John will take .

2 × 6 = 12 minutes to finish one pizza

In one pizza, there are 4 quarters and Billy will take .

3 × 4 = 12 minutes to finish one pizza.

It takes each one of them 12 minutes and they will finish at the same time.

Answered by: ms115

velikii [3]3 years ago
6 0

Answer:

They both will finish at the same time.

Step-by-step explanation:

John can finish \frac{1}{6} of the pizza in 2 minutes.

2 minutes ---> \frac{1}{6}

1 minutes ---> 0.833

Billy can finish \frac{1}{4} of the pizza in 3 minutes.

3 minutes ---> 0.25

1 minutes ---> 0.0833

Therefore, they both shall finish at the same time.

You might be interested in
Two step equations
Llana [10]

28 each book 155-15=140 and then 140÷5=28

6 0
3 years ago
Simplify 2√2-√3<br> ---------------<br> √2+√3
serious [3.7K]

Step-by-step explanation:

=  \frac{2 \sqrt{2}   -  \sqrt{3} }{ \sqrt{2} +  \sqrt{3}  }

=  \frac{2 \sqrt{2} -  \sqrt{3}  }{ \sqrt{2} +  \sqrt{3}  }  \times  \frac{ \sqrt{2} -  \sqrt{3}  }{ \sqrt{2} -  \sqrt{3}  }

= \frac{ 2( \sqrt{2}  -  \sqrt{3} )( \sqrt{2}  -  \sqrt{3} )}{ { \sqrt{2} }^{2} -  { \sqrt{3} }^{2}  }

=  \frac{2(2 -  \sqrt{6}  -  \sqrt{6} - 3) }{2 - 3}

=  \frac{2( - 1 - 2 \sqrt{6} )}{ - 1}

=  \frac{ - 2(1 + 2 \sqrt{6} )}{ - 1}

= 2(1 + 2 \sqrt{6} )

= 2 + 4 \sqrt{6}

6 0
2 years ago
Frank has a student loan of $55,780.
LenaWriter [7]

Answer: $6197.77 would be the right answer

hope it helps :]

7 0
3 years ago
You can buy a 20 pound bag of dog food for Doo.<br> What is the cost per pound?
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

12$

Step-by-step explanation:

this is a helper

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions to the equation
skelet666 [1.2K]

Step-by-step explanation:

4) y²-1=48

y²=49

y=±7

option C -7 and 7

5) x²=289

x=±17

-17 and 17

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Moritz bought an ottoman that is cube shaped with side lengths of 2 feet. Its lid is removable for storing blankets and pillows.
    12·1 answer
  • Which of the following graphs represents a function help ASAP!!!
    13·1 answer
  • The ratio of shirts to pants is 3 to 2. If there are 6 shirts, how many pants are there? 9 4 12 6
    13·2 answers
  • A gardener has 640 feet of fencing to fence in a rectangular garden. One side of the garden is bordered by a river and so it doe
    5·1 answer
  • Distributive property of 4(x-2+y)
    7·2 answers
  • -9x = 16.2 simplified?
    11·1 answer
  • Which property is best to use when combining 3/5 + 1/4 + 2/5?
    6·1 answer
  • Heeeeeeeeeeeelp !!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Which of the following describes the graph of 2x + 4y &lt; 16?
    7·1 answer
  • *) Complete the equation. 2/8= <br><br> help me pls
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!