━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
<em>$1.30</em>
<em></em>
▹ Step-by-Step Explanation
To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:
$7.80/6 lbs = $1.30
Hope this helps!
CloutAnswers ❁
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
Answer:
<em>Bethany did not do better than Richie because her average score was less than his.</em>
Step-by-step explanation:
<u>Average Value</u>
The average or mean value of m successes out of n tries is given by:

During a practice session playing basketball, Richie made m=12 free throws from n=15 attempts. His average score was:

Bethany made 8 free throws for every 3 that she missed, this means she made 8 out of 11 attempts. Her average score was:

Bethany did not do better than Richie because her average score was less than his.
Y = x + 5....so we sub in x + 5 for y in the other equation
4x + y = 20
4x + x + 5 = 20
5x + 5 = 20
5x = 20 - 5
5x = 15
x = 15/5
x = 3
y = x + 5
y = 3 + 5
y = 8
solution is (3,8)
Y = 3x - 1 ---- (1)
x - y = -9 ---- (2)
From Equation 2:
x - y = - 9
x + 9 = y
y = x + 9 --- (2a)
(1) - (2a):
0 = 3x - x - 1 - 9
0 = 2x - 10
2x - 10 = 0
2x = 10
x = 5 ---- sub into (1)
y = 3(5) - 1
y = 15 - 1
y = 14