1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
2 years ago
5

Which binomial product would produce this as an answer? x2 - 100

Mathematics
1 answer:
meriva2 years ago
5 0

Answer:

(x - 10)(x + 10)

Step-by-step explanation:

x^2 - 100

= x^2 - 10^2

= (x - 10)(x + 10)

You might be interested in
If d = 2, what is the value of 8/4−d? 1 43 4 0
Arada [10]

To solve this plug 2 in for d in the equation like so:

\frac{8}{4} - 2

The fraction \frac{8}{4} can be simplified to 2.

How I found this:

The greatest common factor of 8 and 4 is 4.

If we divide 8 by 4 you get 2

If you divide 4 by 4 you would get 1

That gives you the simplified fraction:

\frac{2}{1} Which is the same as simply 2

Now we have the expression:

2 - 2

^^^ A number subtracted from itself is always zero

The answer is:

0

Hope this helped!

~Just a girl in love with Shawn Mendes

8 0
2 years ago
There are 2.54 centimeters in 1 inch. There are 100 centimeters in 1 meter .to the nearest meter ,how many meters are in 241 inc
matrenka [14]

Answer:

6.12 meters

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The number of fish (F) in a fish tank increases when the number of plants (P) increases. Write the correct equation for this sce
Kamila [148]
I'm going to assume that the table looks like this:

Plants: 15 | 20
   Fish:  6  |  8

If this is what it looks like, then the equation is:

2F=5P, or F=2.5P

When you have 3 plants, then you can substitute and solve:

2F=5P --> 2F=5(3)     --Substitute
2F=5(3) --> 2F=15     --Multiply
2F=15 --> F=7.5     --Divide

The mathematical answer says 7.5 fish, but this answer might
be incorrect because we can clearly see that there are more plants than fish.

So, another method that you could use is to fill in the table:

Plants: 0 | 5 | 10 |15 | 20
   Fish: 0 | 2 |  4 |  6  |  8

We can see from the table that when there are 0 plants, there are 0 fish,
and when there are 5 plants, there are 2 fish. We know that 3 is 3/5 of 5,
so we can use this ration to find 3/5 of 2, to find the number of fish in the
tank when there are 3 plants.

3/5 of 2 ends up being 1.2, but it's impossible to have 1.2 fishes (yes,
fishes is indeed a word), so you should round down to the nearest whole
fish.

The answer is 1.
5 0
3 years ago
Find two numbers whose product is -140 and sum is -4.
____ [38]
\left\{\begin{array}{ccc}x\cdot y=-140\\x+y=-4& y=-x-4\end{array}\right\\\\substitute:\\\\x\cdot(-x-4)=-140\\-x^2-4x+140=0\\\\\Delta=(-4)^2-4\cdot(-1)+140=16+560=576;\ \sqrt\Delta=\sqrt{576}=24\\\\x_1=\frac{4-24}{2\cdot(-1})=\frac{-20}{-2}=10;\ x_2=\frac{4+24}{2\cdot(-1)}=\frac{28}{-2}=-14\\\\y_1=-10-4=-14;\ y_2=-(-14)-4=14-4=10\\\\Answer:10\ and\ -14.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor by grouping cd-9d-4c+36
Alik [6]

Answer:

(d-4)(c-9)

Step-by-step explanation:

cd-9d-4c+36

d(c-9)-4(c-9)

pull out the (c-9),

(d-4)(c-9)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The container that holds the water for the football team is 7/10 full. after pouring out 3 gallons of water, it is 1/2 full. how
    8·1 answer
  • What makes a unit rate different from other rates
    12·2 answers
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • What is the y-value of the point of intersection of y=2sinx-cosx and y=cosx over the interval 0≤x≤pi/2 ? a. 0 b. (square root of
    7·2 answers
  • Which expression does not belong with the other three? explain your reasoning. 10/-5 -10/5 -10/-5 or -(10/5)?
    11·1 answer
  • Which statement is true about the distribution?
    13·2 answers
  • Which one should I choose​
    8·1 answer
  • Rational Numbers in the Coordinate Plane - item 50395
    7·1 answer
  • Someone help please i’ll give brainliest
    7·1 answer
  • A family pays $22 each month for internet access. Next month, the cost will
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!