1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
2 years ago
12

Help me to solve this question

Mathematics
1 answer:
Anastasy [175]2 years ago
4 0

Answer:

\frac{6}{25}

Step-by-step explanation:

P(A) =  \frac{number \: of \: times  \: A \: occurs}{total \: number \: of \: spins}

P(A) =  \frac{12}{12 + 16 + 13 + 9}  =  \frac{12}{50}  =  \frac{6}{25}

You might be interested in
In your own words, explain the steps you would need to take to find a slope from data in a table.
OverLord2011 [107]

Answer:

Pick two points on the line and determine their coordinates. Determine the difference in y-coordinates of these two points (rise). Determine the difference in x-coordinates for these two points (run). Divide the difference in y-coordinates by the difference in x-coordinates (rise/run or slope).

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Reduce the following fraction: . -32abc/64 a to the 2nd power bc to the 3rd power
Ksenya-84 [330]
-1/2ac^2 flip to make it positive which makes it a whole number = 2ac^2
5 0
3 years ago
What is 7 divided by 630
Mashcka [7]

Answer:

90

Step-by-step explanation:

Its 630/7

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
QR = 36 ; PR = 45 ; PQ = 21, Sin __?___ = 21 / 45
sammy [17]

Answer:

Sin = PQ / PR = OPPOSITE / HYPOTENUSE

Step-by-step explanation:

Please find the attached file for a clearer understanding.

SOHCAHTOA

Sin = opposite / Hypotenuse

Cos = Adjacent / Hypotenuse

Tan = opposite / Adjacent

Math is fun

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me 7th grade math please
Stolb23 [73]

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Mariah wanted to make cookies for her family but needed to reduce the recipe. The original recipe required five cups of
    15·2 answers
  • A contractor charges $227 to tile an 80-square-foot patio and $467 to tile a 180-square-foot patio. The contractor charged a cus
    15·1 answer
  • Darrel just bought his very first mountain bike, an aluminum-framed front-and-rear suspension beauty that he's been saving for m
    5·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the point
    15·1 answer
  • Please tell me the answer the steps I need it really fast
    12·1 answer
  • Suppose theta is an angle in the standard position whose terminal side is in quadrant 4 and cot theta = -6/7. find the exact val
    10·1 answer
  • Can someone help fill in the gaps in the table and calculate an estimate for the mean
    13·1 answer
  • One car traveled 240 miles and drove 20 mph hour faster than a second car drove 160 miles. If the cars were traveling for the sa
    12·2 answers
  • Express each rational number as a fraction or<br> mixed number in simplest form.<br> 25
    14·1 answer
  • The first five terms of a quadratic sequence are 3, 12, 25, 42, 63.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!