1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KengaRu [80]
3 years ago
12

Jessica wants to start making and selling bracelets using colorful beads and thread. She starts collecting information to come u

p with a business model. She finds out that she will have to pay $250 in rent per month. Her phone and Internet costs will be $40 per month. The material cost per bracelet will be $1.25, and a helper will charge $0.25 per bracelet. Jessica plans to make 200 bracelets in the first month.
Jessica’s fixed monthly cost is $_______, and her variable cost is $_______ per bracelet. To break even she will have to sell the bracelets for $________.

1.$250
$290

2.$1.50
$41.50

3.$2.95
$3.50
Mathematics
1 answer:
evablogger [386]3 years ago
4 0

Answer:

1. $290

2. $1.50

3. $3.50

You might be interested in
-18 > |-1 (3-2x)| > 18
12345 [234]

Answer:

No Solution

Step-by-step explanation:

Since -18 > 18 is not true, this inequality is always false

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ed is on a road trip. He has already traveled 208 miles and is driving at a rate of 70 miles per hour. Which equation could be u
Dmitriy789 [7]

The answer would be B. 208x+70=695

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can I get help with this?
kiruha [24]

Answer:

F'(-3,2)

G'(-1,0)

H'(-2,5)

7 0
3 years ago
Selling price $20.00. rate of sales tax 7% sales tax ?. The sales tax is $_. The cost is $_.​
Igoryamba
The sales tax is $1.40 and the cost is $21.50. I think!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of 72 ounces in 6 stakes
Licemer1 [7]
Each stake has 12 onces
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statements are true? Select all that apply.
    10·1 answer
  • A quadrilateral with both pairs of opposite sides parallel is called
    10·2 answers
  • In a geometric sequence, a4=7 and a6=28<br> use the geometric sequence to find a5
    14·1 answer
  • An event sold $608 worth of tickets. Adult tickets cost $11 and children's tickets cost $6. If 68 tickets were sold, how many we
    8·2 answers
  • Lisa is cooking muffins. The recipe calls for 7 cups of sugar.  She has already put in 2 cups.  How many more cups does she need
    7·1 answer
  • Simplify the expression: 2b + 4 – b – 4<br> A: b<br> B: 3b<br> C: b+8<br> D: b-8
    9·2 answers
  • PLZZ HELP I WILL GIVE YOU 30 POINTS!!!!!<br> ​ <br> ​ <br> ​
    6·1 answer
  • There are 2 mixtures of light purple paint.
    8·1 answer
  • Evaluate the following expression if x=4 28x-9(2x+6)
    8·2 answers
  • You want to order a triple scoop ice cream cone with a different flavor for each scoop of there are 23 flavor available how many
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!