1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
2 years ago
7

Solve The following m/2+6=2m-6

Mathematics
2 answers:
rewona [7]2 years ago
7 0

m =8

hope it helps

pls follow me thank you

VikaD [51]2 years ago
7 0
M=8

Attachment below shows you how I got it

You might be interested in
Simplify<br> 1203<br> 52<br> 4 100<br> 551<br> 044<br> 5<br> 421<br> 50<br> 0<br> 127<br> 152
s2008m [1.1K]

Answer:

The answer is C

Step-by-step explanation:

I pick that answer because you have divide

8 0
2 years ago
5. What is the solution set for -4 x - 10 s 2?
rewona [7]

Answer:

-4x - 20x

Step-by-step explanation:

Multiply 2 by -10

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
4x-5y=15<br> can someone plz explain this
AVprozaik [17]
Well if you are solving for y 
the answer is 

Y= 4/5x- 3

if you are solving for x 
the answer is 
X=5/4y + 15/4

*look at the image for the work*

7 0
3 years ago
Which our equivalent to -11/4
katrin [286]
-11 divided by 4 and -11/4
5 0
2 years ago
The figure is not drawn to scale.
Goryan [66]

Answer:

93°, 89°, 93°

Step-by-step explanation:

∠1 and ∠4 are supplementary angles:

m∠1 + m∠4 = 180°; m∠1 = 93°

∠2 and ∠4 are vertical angles:

m∠2 = m∠4 = 87°

∠3 and ∠4 are supplementary angles:

m∠3 + m∠4 = 180°; m∠3 = 93°

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Luke and Leia are selling hot dogs and hamburgers at a minor league baseball game. At the end of the day they determine they hav
    9·1 answer
  • Identify the slope of the line shown in the graph below:
    7·2 answers
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • 16 min left need help asap
    6·1 answer
  • 4(x + 5) – 13x = 263 step by step .
    5·2 answers
  • Waylon played defense in 12 soccer games. This was 60% of the total number of games he played. How many games did Waylon play?
    12·2 answers
  • How many times does 2 go into 152.4
    13·2 answers
  • Select the correct answer
    7·1 answer
  • A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?
    6·1 answer
  • Pls answer these two questions
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!