1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
2 years ago
15

A vendor sold 81 hotdogs during a football game. If the ratio of hotdogs to hamburgers sold was 9: 4, how many hamburgers did th

e vendor sell? 7.​
Mathematics
1 answer:
Anastasy [175]2 years ago
7 0

Answer:

36 hamburgers.

Step-by-step explanation:

He sold 81 hot-dogs, that's 9 unit.

9 units → 81

1 units → (81/9)

1 units → 9

4 units → 36

Therefore vendor sold 36 hamburgers.

You might be interested in
-1^{2008} + (-1)^{2007} = ?<br><br> (1 - (-1)^[11])^[2] = ?<br><br> Questions for fun~
vladimir2022 [97]
1. -2
2. 4
Is the answers to the following questions
7 0
2 years ago
2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples
professor190 [17]

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

3 0
2 years ago
I WILL GIVE 15 POINTS!!!!
Archy [21]
Idk I’m not that very smart
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a local department store, sweaters cost $20. Due to a special, the sweaters are reduced to 60 percent of their original price
Ulleksa [173]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

percent X money / 100=

60 X 20 / 100=12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sequence is defined recursively as follows.<br><br><br> What is the value of a6 ?
alekssr [168]

If a₁ = 5 and a_{n+1}=a_n-3, then

a₂ = a₁ - 3 = 5 - 3 = 2

a₃ = a₂ - 3 = 2 - 3 = -1

a₄ = a₃ - 3 = -1 - 3 = -4

a₅ = a₄ - 3 = -4 - 3 = -7

a₆ = a₅ - 3 = -7 - 3 = -10

4 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE IF YOU ARE SMART ANSWER THIS
    14·1 answer
  • Can u guy give me the AWNSER for number 3 or which ever on u know the Awnser to plz
    11·1 answer
  • The planet Mercury measures 4,879 kilometers from one side to the other. Earth
    9·2 answers
  • Find an equation of a line through (2, 1) and perpendicular to −2x + 4y = 8
    7·1 answer
  • Determine whether the events are independent or dependent. Explain your reasoning. Returning a rented movie after the due date a
    14·1 answer
  • Eighty-seven decreased by three times a number is greater than one hundred sixty-five
    9·1 answer
  • How much time is in between these two times?<br><br> Start: 11:34 A.M.<br><br> End: 10:23 P.M.
    11·2 answers
  • What is 4/5 + 2/5 =?
    14·1 answer
  • Can someone explain how this is done?
    13·2 answers
  • Find you equation of the line shown
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!