1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brrunno [24]
2 years ago
6

A train traveled 317 miles in 10 hours. At this rate, how many miles will the train travel in 2 1/2 hours

Mathematics
1 answer:
Evgen [1.6K]2 years ago
8 0

Answer: 79.25 miles

Ok done. Thank to me :>

You might be interested in
If Ben has 2 apples and bob had 3. How many do they have together
melamori03 [73]
5 apples altogether 
 
BUT if you consider the word "had" they would have 2 apples because "had" means Bob used to have 3 apples and doesn't have them now.

hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given ln(y-4)=2t, solve for y
Julli [10]
The answer to this problem is Y=2t+4
5 0
3 years ago
-4.2x 31.5=165.1 solve
Ymorist [56]

Answer:

x = −1.24

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

−132.3x=165.1

Step 2: Divide both sides by -132.3.

\frac{-132.3x}{-132.3} = \frac{165.1}{-132.3} \\

x= -1.247921

6 0
2 years ago
What is the volume of a rectangular prism<br> 8 inches long, 5 inches wide, and 2 inches high?
Ivahew [28]

Answer:

132 Cubic Inches, Search up how to find the the surface area for rectangular prism it helps!

5 0
3 years ago
Owen has enough materials to build up to 10 birdhouses in shop class. Each birdhouse needs 12 square feet of wood. The function
Yanka [14]

Answer:

120

Step-by-step explanation:

A: D: 10 ≤ b ≤ 12

R: 0 ≤ W(b) ≤ 120

B: D: 0 ≤ b ≤ 10

R: 12 ≤ W(b) ≤ 120

C: D: 0 ≤ b ≤ 120

R: 0 ≤ W(b) ≤ 10

D: D: 0 ≤ b ≤ 10

R: 0 ≤ W(b) ≤ 120

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four more than the quotient of 30 and a number
    6·1 answer
  • Jennifer bought a brand new treadmill on a credit plan at BeFit Exercise Equipment. BeFit will charge her 15% per year compounde
    11·1 answer
  • Can somebody help me?
    13·1 answer
  • Need help on question 13 with work and answer Can you guys check if 12 and 14 are also correct plz
    10·1 answer
  • Corey invested $1500 when he was a freshman in order to save for college. If he chooses to invest it in an account that earns 3.
    13·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    8·1 answer
  • What is 14 hundreds+4 tens +4 ones rounded to the nearest ten and then divided by 4
    10·2 answers
  • G=b(a + D2)<br><br> Solve for A
    8·1 answer
  • I DONT UNDERSTANDDD!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Write each fraction as a mixed number. <br> 5 3/5<br> 3 4/9 <br> 43/9<br> 32/5
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!