1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lawyer [7]
2 years ago
15

MARKING BRAINLIEST!! For what value of x is the figure below a rectangle?

Mathematics
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]2 years ago
5 0
<h2><u><em>Answer: Yes it is a rectangle I don't know if that's all you want to know</em></u></h2>

<u><em></em></u>

You might be interested in
Find the slope of the line (0,7), (4,4)
MaRussiya [10]

Answer:

m = - 3/4

Step-by-step explanation:

m = (7-4)/(0-4)

= 3/- 4

= - 3/4

3 0
2 years ago
a solar lease customer built up an excess of 6,500 kilowatts hour (kwh) during the summer using his solar panels. when he turned
Jlenok [28]

Question:

A solar lease customer built up an excess of 6,500 kilowatts hour (kwh) during the summer using his solar panels. when he turned his electric heat on, the excess be used up at 50 kilowatts hours per day .

(a) If E represents the excess left and d represent the number of days. Write an equation for E in terms of d

(b) How much of excess will be left after one month (1 month = 30 days)

Answer:

a. E = 6500 - 50d

b. E = 5000

Step-by-step explanation:

Given

Excess = 6500kwh

Rate = 50kwh/day

Solving (a): E in terms of d

The Excess left (E) in d days is calculated using:

E = Excess - Rate * days

The expression uses minus because there's a reduction in the excess kwh on a daily basis.

Substitute values for Excess, Rate and days

E = 6500 - 50 * d

E = 6500 - 50d

Solving (b); The value of E when d = 30.

Substitute 30 for d in E = 6500 - 50d

E = 6500 - 50 * 30

E = 6500 - 1500

E = 5000

<em>Hence, there are 5000kwh left after 30 days</em>

4 0
3 years ago
Tom throws a ball into the air. The ball travels on a parabolic path represented by the equation , where represents the height o
tigry1 [53]

Answer:

2.5 second

Step-by-step explanation:

The equation is missing in the question.

The equation is,  h=-8t^2+40t  , where 'h' is the height and 't' is time measured in second.

Now we know to reach its maximum height, h in t seconds, the derivative of h with respect to time t is given by :

\frac{dh}{dt} =0

Now the differentiating the equation with respect to time t, we get

\frac{dh}{dt}=\frac{d}{dt}(-8t^2+40t)

\frac{dh}{dt}=-16t+40

For maximum height,  \frac{dh}{dt} =0

So, -16t+40=0

 \Rightarrow 16t=40

\Rightarrow t=\frac{40}{16}

\Rightarrrow t = 2.5

Therefore, the ball takes 2.5 seconds time to reach the maximum height.

7 0
3 years ago
- Ms. McNeil buys 2.4 gallons of gasoline. The total cost is $7.56. The
Brilliant_brown [7]

Answer:

The price of one gallon of gasoline is $3.15

Step-by-step explanation:

If the lady buys 2.4 gallons of gasoline for a total of $7.56, then as the problem suggests, one can find the unknown price of gasoline per gallon (p) by solving the equation for the unknown "p":

2.4  p = 7.56

then divide both sides by 2.4 to isolate the unknown "" on one side of the equal sign:

p = 7.56/2.4

p = $3.15

so this is the price per gallon of gasoline.

3 0
3 years ago
what is the probability of drawing two yellow marbles if the first on is NOT place back into the bag before the second draw?
Kruka [31]

Answer:

1/45

Step-by-step explanation:

I assume there are 10 marbles total, 2 of which are yellow.

The probability the first marble is yellow is 2/10.

There's now one less marble, so the probability that the second marble is yellow is 1/9.

The total probability is (2/10) (1/9) = 1/45.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Hey I need some help with this question,<br> explain the infinity thing for it please
    11·2 answers
  • In quadrilateral PQRS, the coordinates are P(o, o), Q(a+c, o), R(2a+c,
    6·1 answer
  • How to solve this equation?
    6·1 answer
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Holli’s cheerleading uniform cost $89.23. There are 16 cheerleaders on the squad. How much will it cost for all of the uniforms?
    14·1 answer
  • Meaning of variable point​
    7·1 answer
  • Marcus collected 5 fewer rocks then Esha.
    7·2 answers
  • What does the order pair (2.5,20 represent in the situation
    11·1 answer
  • 50 POINTS!! Please please help find height and volume of pyramid!!!
    7·1 answer
  • Given lines a, b, and c, if a⊥b and c⊥b then a⊥c. True or false
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!