1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
2 years ago
14

Will someone help me with this problem please.

Mathematics
1 answer:
lianna [129]2 years ago
7 0

Answer:-5 10 ,13

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Rita received a $90 gift card for a coffee store. She used it in buying some coffee that cost $8.07 per pound. After buying the
laila [671]
Subtract 41.58 by 9 then devide that number by 8.07 to get the amount of pounds purchased your answer is 6
7 0
3 years ago
To the nearest​ millimeter, a cell phone is 82 mm long and 36 mm wide. What is the ratio of the width to the​ length?
iVinArrow [24]
<h2>The ratio of the width to the​ length of a cell phone is 18 : 41.</h2>

Step-by-step explanation:

Given,

The length of a cell phone(l) = 82 mm  and

The width of a cell phone(b) = 36 mm

Find, the ratio of the width to the​ length of a cell phone = ?

∴ The ratio of the width to the​ length of a cell phone

= 36 mm : 82 mm

= 36 : 82

Divided by 2, we get

= \dfrac{36}{2} : \dfrac{82}{2}

= 18 : 41

Thus, the ratio of the width to the​ length of a cell phone is 18 : 41.

3 0
3 years ago
You go to the store and pick out 3 apples for $0.60 each, 2 bananas for $0.50 each, and 1 quart of yogurt for $4.50. At checkout
Stella [2.4K]

Answer:

$6.21

Step-by-step explanation:

1 apple = $0.60

3 apples = $1.80 (Multiply 0.60 by 3)

2 bananas = $1.00 (Multiply 0.50 by 2)

1 quart of yoghurt = $4.50

Add the prices up first:

1.80 + 1.00 + 4.50 = $7.30

7.30 off 15% = $6.21

5 0
3 years ago
HELP ASAP!!!!!!!! what is the unit rate expressed in price per pound
maxonik [38]

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

You have to divide 24 by 30 to find the price per pound

5 0
3 years ago
How do you explain a math equation?
svet-max [94.6K]
By doing doing the math question and explaining it at the same time
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the answer to this question because I am stuck 3x^2y^4 x 2x^6y
    14·1 answer
  • Describe the trend in the scatter plot.
    15·1 answer
  • A tennis ball just fits inside a plastic cube with edges 40mm.
    14·1 answer
  • Find the value of -7 + 3(-12) ÷ (-3).<br> -16<br> -19<br> -40<br> 5
    15·2 answers
  • PLEASE HELP YOU WILL GET THE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Find x in this porportion 5/2x =25/4
    11·2 answers
  • Suppose that $3000 is placed in an account that pays 16% interest compounded each year. Assume that no withdrawals are made from
    9·1 answer
  • Helpppp me pleaseeeeeeeeeee
    9·1 answer
  • X 0 1 2 3 4 <br> y -2 -1 2 7 ? <br> What is the missing term?
    8·1 answer
  • A numerical data set has 9 values. How many of these values does the data
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!