Answer: 25/4=6.25
Explanation:
4w=25
w=25/4=6.25
(I am assuming that the circles and the block are equal, some of the picture got cut off.)
(21 + 34 + x + 25 + 37 + 22) / 6 = 30
(139 + x) / 6 = 30 .....multiply both sides by 6
139 + x = 30 * 6
139 + x = 180
x = 180 - 139
x = 41......so during week 3, she rode her bike 41 miles
Answer:
Option A is correct
Step-by-step explanation:
For the box y=mx+c
Hope this helps
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
[(a)^2-(4^2)](a+4)
Step-by-step explanation: