1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
2 years ago
5

What is the solution of root 6 ÷ root 6

Mathematics
2 answers:
zhannawk [14.2K]2 years ago
6 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

=\frac{\sqrt{6} }{\sqrt{6} } \\\\=\frac{\sqrt{6} }{\sqrt{6} } *\frac{\sqrt{6} }{\sqrt{6} } \\\\=\frac{6}{6} \\\\=1

Hope it will help you.

torisob [31]2 years ago
5 0

Answer:

1

explanation:

\frac{\sqrt{6} }{\sqrt{6} }

1

You might be interested in
Pls help me I need it pls!! I only need the last question which is "Find the weight of one circle. Show or explain how you got y
r-ruslan [8.4K]
Answer: 25/4=6.25

Explanation:
4w=25
w=25/4=6.25

(I am assuming that the circles and the block are equal, some of the picture got cut off.)
5 0
3 years ago
This table shows the number of miles that Sharon rode her bicycle in six weeks. If the mean number of miles she rode is 30, find
Nastasia [14]
(21 + 34 + x + 25 + 37 + 22) / 6 = 30
(139 + x) / 6 = 30 .....multiply both sides by 6
139 + x = 30 * 6
139 + x = 180
x = 180 - 139
x = 41......so during week 3, she rode her bike 41 miles

5 0
3 years ago
Helppp!!! 0_o 70 pnts!!!
kati45 [8]

Answer:

Option A is correct

Step-by-step explanation:

For the box y=mx+c

Hope this helps

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
What expressions are equivalent to (a^2-16)(a+4)
Eddi Din [679]

Answer:

[(a)^2-(4^2)](a+4)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 62 times 160
    13·2 answers
  • What is the value of y? 6(5 + 3) = 6 • 5 + 6 • y 
    8·1 answer
  • Find the simple interest for each principle,rate,and time.Round to the hundredths place
    14·1 answer
  • Classify each of the following attributes as either categorical or numerical. For those that are numerical, determine whether th
    8·1 answer
  • (Cole) is conducting an experiment in which he will roll a six sided number cube numbered 1 to 6 twice. What’s the probability t
    12·1 answer
  • 3x + 2(5x - 3) = 7<br><br> I don’t get it
    13·2 answers
  • The football team has a total of 25 jerseys. There are 10 medium-sized jerseys. What percent of the
    12·1 answer
  • What's the value of 6 in 346094
    10·2 answers
  • What does X and Y equal ​
    15·1 answer
  • A square with the length of 12 millimeters. The area of the square is marked as 132 square millimeters. find the perimeter
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!