1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pickupchik [31]
3 years ago
7

Which expression is equivalent to (7x+9y)2

Mathematics
1 answer:
Arada [10]3 years ago
6 0

Answer:

49x^2+126xy+81y^2

Step-by-step explanation:

Use the square of a binomial theorem

(a+b)^2= a^2+2ab+b^2

Now expand the given equation:

(7x+9y)^2=49x^2+126xy+81y^2

Hope this helps :)

Have a great day!

You might be interested in
1/4x + 8<br><br> ya help 14 points
Luden [163]

Answer:

ummm I think the answer is Carrot

7 0
3 years ago
What is three and 2 fourths and minus two and three fourths
netineya [11]

Answer:

The answer is 0.75

Hope this helps!

3 0
2 years ago
Represent the following sentence as an algebraic expression, where ‘’ a number’’ is the letter x
spayn [35]

Answer:

n = x * 3

Step-by-step explanation:

n is your "number"

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name an equivalent ratio for with a denominator of 8.
const2013 [10]

Answer:

(A)

Step-by-step explanation:

4+4=8,4/8 is an equalivent ratio. So the best answer would be A!

Hope this helps:)!

6 0
3 years ago
Lonnie threw 50 free throws and missed 16 of them. If Lonnie throws 75 free throws, what can be predicted about the number she w
qaws [65]

Answer:

B. Lonnie will make 59 free throws

8 0
3 years ago
Read 3 more answers
Other questions:
  • Factor the expression completely 8y - 36
    11·2 answers
  • How could you use the property to compute 2x8x2 mentally
    7·2 answers
  • Can someone answer this it’s urgent
    12·1 answer
  • What is does consecutive integers to complete the inequality
    14·1 answer
  • In what quadrant would the ordered pair (-8,-2) be in??
    12·1 answer
  • A line with a slope of 3 passes through (2,5). Which choice is an equation of this line? Please help
    14·2 answers
  • Select all the rates that are unit rates.
    7·1 answer
  • In winter, the price of apples suddenly went up by $0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new
    13·1 answer
  • 10 + 6x + 2x - 7 = 35<br> Help me pls and ty
    8·2 answers
  • 3 - 12[(x + y) - 2)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!