Answer:
the answer to the second question is h^9
Step-by-step explanation:
you are subtracting 14-5=9
That is an annuity and use the attached formula.
Total = 300 * [(1.055)^11 -1] / .055 -300
Total = 300 *
<span>
<span>
<span>
1.8020924036
</span>
</span>
</span>
-1 /.055 -300
Total = 300 *
<span>.8020924036 / .055 - 300
</span>Total = 300 *
<span>
<span>
<span>
14.5834982473
</span>
</span>
</span>
-300
Total =
<span>
<span>
<span>
4375.0494741818
</span>
</span>
</span>
-300
Total =
<span>4075.05
</span>
Answer:
30.23944
Step-by-step explanation:
Answer:
33.
Step-by-step explanation:
x^2 - 7x + 4.
The discriminant of the above
= b^2 - 4ac
= (-7)^2 - 4*1*4
= 49 - 16
= 33.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce