Answer:
2.86 miles.
Step-by-step explanation:
We have been given that Megan uses a pedometer to find how many steps she takes each school day. she took 32,410 steps over the course of 5 days.



1 feet = 12 inches.
Therefore, Megan walks 2.86 miles on Monday.
A=2000(1+.05)^4
A=2000(1.05)^4
A= $2,431.01
After 4 years there will be $2,431.01 in the account.
Answer:I would say it's graph 4 if the equation you put is y=5(2)^x
Step-by-step explanation:
0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Just divide 48 by 8 to give 6.