1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAVERICK [17]
2 years ago
11

Helppppp ASAP plz plz plzzzzzzz

Mathematics
1 answer:
garri49 [273]2 years ago
4 0
The correct answer is b all others are nonlinesr
You might be interested in
Is 1/4 equivalent to 6/10?
abruzzese [7]
  • Answer:

1/4 ≠ 6/10

  • Step-by-step explanation:

⁵⁾1/4 = 5/20

²⁾6/10 = 12/20

5/20 ≠ 12/20

1/4 ≠ 6/10

8 0
3 years ago
Help please I'm need help with number 4, 5 , and 6
Westkost [7]
4= 121 5= 49 6= 169 hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
When Hiro and his co-workers had lunch at a restaurant near their work, the bill was $90.50. They want to leave 18% of the total
NikAS [45]
18% of 90.5 is 16.29

The tip is $16.29
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?
Reil [10]

Answer:

1- $ 0.25.

2- $ 26.25.

3- $ 1.73.

Step-by-step explanation:

1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:

2.99 / 12 = X

0.249 = X

Thus, the cost of each orange is $ 0.25.

2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:

10.5 / 4 x 10 = X

2.625 x 10 = X

26.25 = X

Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.

3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:

0.99 / 4 x 7 = X

0.2475 x 7 = X

1.7325 = X

Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.

6 0
2 years ago
Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through the given point and is perpendicular to the graph of t
alex41 [277]

Answer:

y = -3x + 8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone PLEASE hwlp me??
    15·2 answers
  • Please Help!!! due today!!! will mark brainliest!!!!!!!!
    11·2 answers
  • In the diagram which two angles are corresponding angles with angle 12?
    15·2 answers
  • Please help with these 2 questions!!
    11·2 answers
  • A reference sheet given with an exam indicated the following formula for the surface area of a cone.
    15·1 answer
  • Write a prime factorization of each of the numbers below
    8·1 answer
  • A recipe calls for 1 1/2 tablespoons of cinnamon would you need ANY WRONG ANSWER WIL BE REPORTED
    9·1 answer
  • What is the measure of angle 1?<br> Write the answer without the degree.
    14·2 answers
  • Please help me with this math!
    11·1 answer
  • Find the amount of simple interest earned for depositing the given principle in an account.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!