1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
2 years ago
8

4) Identify five main advantages of outsourcing.

Business
1 answer:
Andrei [34K]2 years ago
7 0

Answer:

Outsourcing helps you:

1) Focus on core tasks.

2) Lower costs.

3) Promote growth.

4) Maintain operational control.

5) Offer staffing flexibility.

Explanation:

You might be interested in
In a financial sector, we use ______ to construct financial instruments such as derivatives.
Anettt [7]

Answer:

Predictive models

Explanation:

Predictive modeling uses statistics to predict outcomes. It can be applied to any type of unknown event, regardless of when it occurred.

3 0
3 years ago
Diego has been hired as a consultant to review a company’s contracting and purchasing procedures. He began by reviewing recent c
MatroZZZ [7]

Diego applying the systems model of change as a diagnostic framework

<h3><u>Explanation:</u></h3>

The Business Diagnostics Framework is a systemized way to diagnose the form of your business. The framework emerges from the external concentric rings, evaluating primary the outside environment and then penetrating down into the essential functional areas of the business processes.

Business diagnosis is a means of operating rearward to recognize causes for inadequate execution by making the relevant links within causes and effects. Thus, it is a method of knowing the signs or conditions of a problem. The Business Diagnostics system is a different framework that assists resolve even the most complicated business circumstances.

6 0
3 years ago
A ______ is a firm that produces the entire market supply of a particular good or service
shutvik [7]

the answer to ur question is industry


4 0
3 years ago
Park Sung Inc. is a fictional South Korean manufacturer of refrigerators. The company produces at its manufacturing plant in Bus
Murrr4er [49]

Answer:

The answer for each requirement is given separately below.

Explanation:

What is the economic production quantity (EPQ)?

EPQ = ((Annual Requirement * setup cost *2)/Carrying cost per unit)^(1/2)

         = ((30,000 * 50 *2)/3^(1/2)

         = 1000 Units

a. What is the average inventory level for this optimum production quantity?

Average Inventory level = EPQ/2 = 500 units

b. How many production setups would there be in a year?

Production setups = Annual Usage /EPQ = 30 set ups

C. What is the optimal length of production run in days

length of production = Total Requirement/production per day

                                   = 30,000/275

                                   =110 days approx

d. What would be the savings in annual inventory Cost if setup costs can be reduced to US$40 per setup?

If set up cost reduce to $40  than EPQ = 895

So Set up cost = 30,000/ 895 * 40 = 1,360

Carrying cost = 883/2 *3                  = 1,325

Total Cost                                          = $ 2,685 -A

If set up cost  $50  than EPQ = 1000

So Set up cost = 30,000/ 1000 * 50   = 1,500

Carrying cost = 1000/2 *3                  = 1,500

Total Cost                                          = $ 3,000- B

Saving = B-A = 315 Dollars

4 0
3 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Prepare journal entries to record the following transactions and events, based on the assumption that the nonprofit uses a singl
    14·1 answer
  • A laissez faire economic policy would _____.
    12·2 answers
  • How long will it take for an investment of $15,000 to grow to $19,100 if the investment earns interest at the rate of 9%/year co
    5·1 answer
  • Which terms will make the following statement true? When manufacturing overhead is overapplied, the Manufacturing Overhead accou
    5·1 answer
  • On June 1, 2017, Windsor, Inc. was started with an initial investment in the company of $22,420 cash. Here are the assets, liabi
    14·1 answer
  • You are a manager of a soft drinks company that is planning to go head to head with Coca-Cola to increase market share. Your str
    10·1 answer
  • "Carmen owns a 2009 Toyota Camry that has been driven 24,000 miles and, to his knowledge, has no mechanical problems. He offers
    12·2 answers
  • Sox Corporation purchased a 30% interest in Hack Corporation for $ 1,725,000 on January 1, 2018. On November 1, 2018, Hack decla
    12·1 answer
  • My bunnies Lola (gray and white) and Sylvester (brown)
    13·1 answer
  • What year began the worst economic recession since the great depression?.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!