1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GalinKa [24]
3 years ago
14

Five gallons of gas cost $13.25. What is the price per gallon

Mathematics
2 answers:
masya89 [10]3 years ago
7 0
Use unit rate 13.25 on bottom 5 on top 1 on top or bottom and x on the bottom or top of where ever you put the 1 then cross multiply and divide
erastova [34]3 years ago
4 0
Divide five into 13.25 and it's 2.65
You might be interested in
The math team is selling snacks after school to raise money. If chips are $0.50 a bag and sodas are $0.75 a can, write an inequa
amid [387]
0.50x+0.75b is greater than or equal to 200
(idk how to put the greater than or equal to sign but make sure you put the sign)


X is the bag of chips


B is the sodas
7 0
3 years ago
It’s My Final Test I’m not sure what the answer is
Elena-2011 [213]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the slope through the points (2, 3) and (2,-6) The slope = _​
MaRussiya [10]

Answer:

m = undef

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

<u>Algebra I</u>

  • Slope Formula: m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

Point (2, 3)

Point (2, -6)

<u>Step 2: Find slope </u><em><u>m</u></em>

Simply plug in the 2 coordinates into the slope formula to find slope <em>m</em>

  1. Substitute [SF]:                    m=\frac{-6-3}{2-2}
  2. Subtract:                              m=\frac{-9}{0}
  3. Define:                                 m = undef
5 0
3 years ago
HELPPPPPP MEEEE PLEASE AND THANK YOU ILL MARK YOU BRAINLIEST
dalvyx [7]
I would say line t !!
it goes through both lines not just one.
7 0
2 years ago
HELP 20 POINTS!!!
laiz [17]

Answer:

<em>please view graph below</em>

Step-by-step explanation:

I chose to plot the points, since that is a pretty simple graphing method.

X-axis: Game Number

Y-axis: Score

Desmos can help us out on this one.

Points:

(1,97)

(2,109)

(3,102)

(4,114)

(5,100)

(6,133)

(7,103)

(8,115)

(9,128)

(10,101)

(11, 116)

(12, 127)

(13, 117)

(14, 98)

(15, 127)

These plot point create a sort of vertical cos(x) graph.

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I didn't get this one question right on a test. Could someone tell me what I did wrong? Plz and ty
    11·1 answer
  • Subtract 12h+1 from 34h+4 . what is the answer? a.−1/4h+5 b.1/4h+5 c.−1/4h d.1/4h+3
    15·1 answer
  • Adding Monomials: <br> Need some Help please ?
    13·1 answer
  • suppose a chord of a circle is 18 in. long and is 40 in. from the center. Find the length of the radius.
    12·2 answers
  • Which expression can be used to find the difference of the polynomials?
    10·1 answer
  • Find the number that completes each of the following proportions: a.8120=4c b.n0.5=0.71 c.8x=23 d. 7:6=k:120
    8·1 answer
  • A bucket is 20cm in diameter at the open end, 12cm in diameter at the bottom, and 16cm deep. To what depth would the bucket full
    5·1 answer
  • Which list orders from least to greatest?
    9·1 answer
  • Estimate the quotient of 1246 divided by 4
    11·2 answers
  • 3.) A linear function passes through the points (0, 2) and (-4,0).
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!