1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
2 years ago
9

HELP ASAP PLEASEEE This is math btw please HELPPP

Mathematics
1 answer:
VARVARA [1.3K]2 years ago
5 0
7.48331 I’m not sure if it needs to be to rounded but if so 7.5
You might be interested in
What is -19 equal to
Dennis_Churaev [7]

Answer:

-19

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the name of an equivalent name for 96
Aleksandr-060686 [28]
For this case we have the following number:
 96
 We can rewrite this number in an equivalent way.
 For example, we can use words to rewrite the number.
 We have then:
 96 = ninety six
 Answer:
 
the name of an equivalent name for 96 is:
 
Ninety-six
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the x-coordinate of the vertex of the parabola whose equation is y = 3x^2 + 12x + 5?
marshall27 [118]
X=-2....................
5 0
3 years ago
Ricky Major
Assoli18 [71]

Answer:

Step-by-step explanation:

The diameter of each curved path is 200 feet. Since the two curved semi circular paths are equal, they would form a circle. It means that the distance around the two semi circular paths would be the circumference of the circle. Formula for determining the circumference of the circle is π × diameter. It becomes

200 × 3.14 = 628 feet

Total distance around the track would be

300 + 300 + 628 = 1228 feet

5280 feet = 1 mile

1228 feet = 1228/5280 = 0.23 mile

If he runs around the track exactly 15 times, it means that the number of miles covered is

0.23 × 15 = 3.45 miles

Since he will collect $4.50 for every mile he runs, the amount of money that he collected is

4.5 × 3.45 = $15.5

5 0
3 years ago
An 8-foot roll of wrapping paper costs $12.48. What is the price per inch?
Kisachek [45]

The price of this wrapping paper per inch is equal to $1,198.08.

<u>Given the following data:</u>

  • Cost of wrapping paper = $12.48.
  • Length of wrapping paper = 8 foot.

To determine the price of this wrapping paper per inch:

<h3>How to solve the problem.</h3>

In this exercise, you're required to solve for the cost of an 8-foot roll of wrapping paper that costs $12.48. Thus, we would convert the length of this wrapping paper in foot to inch and then multiply by $12.48.

<u>Conversion:</u>

1 foot = 12 inch

8 foot = X inch

Cross-multiplying, we have:

X = 8 \times 12

X = 96 inch

For price per inch:

Price = 12.48 \times 96

Price = $1,198.08

Read more on word problems here: brainly.com/question/13170908

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which number should each side of the equation 4/5x=8 be multiplied by to produce he equivalent equation of x=10?
    9·1 answer
  • At the beginning of an experiment, there are 600 grams of contaminants. Each hour, half of the contaminants are filtered out. Ho
    9·2 answers
  • X/2 + y/5 = 1 solve for y
    5·2 answers
  • Mrs. Shinavar has 3 pairs of pants, 10 shirts, and 4 pairs of shoes. How many different
    11·1 answer
  • True or False? <br><br> The product of 4 negative numbers is<br> negative.
    10·2 answers
  • Solve x2 – 8x + 15 &lt; 0.<br><br> Select the critical points for the inequality shown.
    11·1 answer
  • HELPPPPPPPPP PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
    9·1 answer
  • Select the correct answer.<br> Which graph represents this equation?<br><br> 5y = x + 5
    14·2 answers
  • Which angle below is another name for ZABC?
    14·1 answer
  • The diameter of a circle is 6.4 in.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!