1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
3 years ago
14

Carlos conducts a study comparing the performance of individuals on the first quiz in each of two classes taken in the first ter

m of their freshman year. The scores, out of 100, are provided for nine individuals in both classes. Class 1: 87, 78, 87, 85, 93, 98, 83, 82, and 73 Class 2: 87, 86, 92, 90, 90, 91, 89, 78, and 76 The value for t is _____. (Answer using 2 decimal places.)
Mathematics
1 answer:
podryga [215]3 years ago
4 0

Answer:

-0.46

Step-by-step explanation:

We have small sample sizes n1 = 9 and n2 = 9. \bar{x}_{1} = 85.11, \bar{x}_{2} = 86.56; s_{1} = 7.47, s_{2} = 5.75.

s_{p}^{2} = \frac{(n_{1}-1)s_{1}^{2}+(n_{2}-1)s_{2}^{2}}{n_{1}+n_{2}-2} = \frac{(9-1)(7.47)^{2}+(9-1)(5.75)^{2}}{9+9-2} = 44.43

Because Carlos conducts a study comparing the performance of individuals on the first quiz in each of two classes taken in the first term of their freshman year, the hypothesis null is H_{0}: \mu_{1}-\mu_{2} = 0, then, the observed t-value is

t=\frac{(\bar{x}_{1}-\bar{x}_{2})-0}{s{p}\sqrt{1/n1+1/n2}} = \frac{-1.45}{6.67(0.47)} =  -0.46

You might be interested in
If lnx + ln(x−3)= ln(4x), then x=
bazaltina [42]

Answer:

x=7

Step-by-step explanation:

ln(x)+ln(x-3)=ln(4x)

x≥0,x≥3

combining x≥3

ln[x(x-3)]=ln(4x)

x(x-3)=4x

x²-3x-4x=0

x²-7x=0

x(x-7)=0

x=0(rejected),7

3 0
3 years ago
The diagram rerpesents responses to a survey that include statements p and q . Which statement is true?
BARSIC [14]

Answer:

C. The number of responces p\vee q is also 46

Step-by-step explanation:

Note that:

  • p\wedge q means both p and q must hold;
  • p\vee q means either p or q must hold.

From the diagram,

  • the number of responses p\wedge q is 46;
  • the number of responces p\vee q is also 46;
  • the number of responces p\setminus q is 0;
  • the number of responces which are neuther p nor q is 20.

So, you can state that the correct answer is C

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marion has 4 cards jake has 4 cards Sam has 3 cards. Can you write a multiplication sentence to find how many cards they have in
madam [21]
(4x2) + (3x1)=11
I think that's right, can you have a plus sign
7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!!!!!!!! I WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mars1129 [50]
A is the answer............ If you plot it on a graph, it shows a square.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me ASAP! I will friend you (probably)! The first correct answer will get brainiest! Terry and Tao are canoeing on a
ivann1987 [24]
<span>erry starts rowing at 2 pm from the west end of the lake, and Tao starts rowing from the east end of the lake at 2:05 pm. 
------
Terry DATA:
rate = 60 meter/min ; time = x min ; distance = r*t = 60x meters
-----
Tao DATA:
rate = 40 meter/min ; time = x-5 min ; distance = r*t = 40(x-5) meters
--------------------------
If they always row directly towards each other at what time will the two meet?

------
Equation:
dist + dist = 2000 meters
60x + 40(x-5) = 2000
20x = 1800
x = 90 minutes
---</span>
8 0
2 years ago
Other questions:
  • REALLY NEED HELP TONIGHT!!!!!
    5·1 answer
  • ASAPPP SOMEONE PLEASEEE
    10·1 answer
  • Distance between (5,8) (-1,-4)? ​
    7·2 answers
  • Hi can someone please help me I really need help please help me please
    8·1 answer
  • What is another name for 23 ten thousands?
    6·1 answer
  • The entrance fee for Mountain World theme park is $15. Visitors purchase additional $2.25 tickets for rides, games, and food. Th
    6·1 answer
  • A recipe for rolls requires 3/4 cup of butter. Wanda wants to make ½ of the recipe. How many cups of butter should Wanda use to
    5·1 answer
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
  • A.
    8·1 answer
  • Complete the statements about these similar pyramids.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!