1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
2 years ago
8

With ______, an organization can parcel out the entire complex work effort to be performed by specialists, which results in grea

ter efficiency.
Business
1 answer:
Lynna [10]2 years ago
7 0

With division of labor, an organization can parcel out the entire complex work effort to be performed by specialists, which results in greater efficiency.

<h3 /><h3>What is division of labor?</h3>

Division of labor can simply be defined as the division of tasks in order to enable different person or individual to be involved in the tasks.

Division of labor tend to lead to efficiency when task are allocated to separate individual.

With division of labor an organization or company can allocate or assigned the whole tasks to be performed to different individual which are specialists in the field they are.

Inconclusion with division of labor, an organization can parcel out the entire complex work effort to be performed by specialists, which results in greater efficiency.

Learn more about division of labor here:brainly.com/question/7639934

You might be interested in
To illustrate the benefits of the Dixie Chopper brand lawn mowers to professional landscapers, the salesperson asks prospects to
vladimir2022 [97]

Answer:

The correct answer is:  Showmanship.

Explanation:

Showmanship in marketing implies attracting the target population by doing the very same activity of the good or service offered. Showmanship is usually manipulated somehow to benefit the product being displayed over others so it will look more reliable for potential consumers.

3 0
3 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Select the incorrect statement regarding costs and expenses.Multiple ChoiceExpenses are incurred when assets are used to generat
d1i1m1o1n [39]

Answer:

Manufacturing-related production costs are initially recorded as expenses

Explanation:

Cost is defined as an amount that has to be paid or spent to buy or obtain something. Cost can be specific, like, "What is the cost of a particular product?" or it can be a penalty, like consider the cost of missing the event.

Expenses sounds similar to that of cost: an amount of money that must be spent especially regularly ro pay for something.

Manufacturing cost are considered to as those that are spent to transform materials into finished goods. Manufacturing costs include direct materials, direct labor, and factory overhead.

Manufacturing cost are also known as factory cost or production cost

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which non-income factor for a potential job would influence a person who values easy access to entertainment and culture?
Vaselesa [24]

Answer:

C

Explanation:

Do to the rEASON I FOUND ONLINE

4 0
2 years ago
If the current dividend (D0) is $3.00 and the growth rate is 6%. How much will the dividend be at Time 5?
katen-ka-za [31]

The dividend will be $4.015

<u>Explanation:</u>

The given data is: Initial dividend given is = $3 and growth rate given is = 6%

the following formula is used in order to calculate the dividend

dividend at time 5 = d0 multiply with (1+growth rate) power 5

= $3.00 multiply with (1+0.06) power 5

=>$3.00 multiply (1.33822558)

=>$4.015 (rounded to two decimals).

<u>Note :</u> The dividend is the amount that is paid by the company to its shareholders. The amount of dividend may vary from year to year depending upon the profitability level of the company that it earned during the year.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Most state and local income taxes are either... (insert big wrinkle response here).
    7·2 answers
  • You are trying to save up for a spa package that costs $300. After looking at your paycheck, you decide that you will be able to
    11·2 answers
  • According to the book, economic analyses become more complex when a firm enters overseas markets because, unlike the situation f
    8·1 answer
  • The option of sticking with the current business lineup makes sense when
    10·1 answer
  • ;-; What does this mean ;-;
    8·2 answers
  • If total revenue rises as a result of a decrease in the price of a given good, it follows that demand is
    5·1 answer
  • The following is the ending balances of accounts at December 31, 2021, for the Vosburgh Electronics Corporation.
    5·1 answer
  • Wizard Corp. needs to take out a one-year bank loan of $600,000 and has been offered loan terms by two different banks. One bank
    9·1 answer
  • 12.Transverse Crane Service will obtain a bonus at the end of a multi-year project if the job is completed on time. This bonus w
    5·1 answer
  • Help me please.. there is no option on here for Human Resources principals, so I jus clicked business as the subject..
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!