1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
2 years ago
11

A.) 7 b.) 8 C) 5 d.) 6

Mathematics
1 answer:
nalin [4]2 years ago
5 0
The answer would be D.) 6
You might be interested in
3. How many gallons of ice-cream are produced each<br>week?​
andrezito [222]

Answer:

Each week 26,849,315 Gallons of ice cream is produced each week

Step-by-step explanation:

To find this we see how much is made in a year which is 1.4 billion gallons in the U.S.

To see how much is in a day we divide 1.4 billion by 365. Which is 3835616 Then we multiply it by 7 because there is 7 days in a week and the answer is 26849315

5 0
3 years ago
Solve the equation below. Pls include work<br><br><br><br> 28.10 = 15.5 + 5x
madreJ [45]

Answer:

2.52

Step-by-step explanation:

5x + 15.5 = 28.1

subtract 15.5 from both sides

5x = 12.6

divide both sides by 5

x = 2.52

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dale finished his English assignment in 1/3 hours . Then he completed his chemistry assignment in 1/2 hours . How much more time
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

1/6 hours

Step-by-step explanation:

Since it wants a fraction form all you have to do is subract 1/3 from 1/2

1/2 - 1/3

cross multiply:

3/2-2/3

subtract the numerator but multiply the denominator and simplify if you have to:

1/6

6 0
3 years ago
Consider this cylinder with the given base area and height measures. A cylinder with height of 9 inches and Base B = 12 pi inche
Ipatiy [6.2K]

Answer:

108 pi inches cubed

Step-by-step explanation:

The volume of a cylinder is base area times volume. Since we have our base area of 12 pi, and our height of 9, we have the are as 12* 9 = 108 pi inches cubed. Thus, the answer is D.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help solve this please
alukav5142 [94]

Answer:

Step-by-step explanation:

you add the balance then you will get the balance for u answer and if i didn't help u i'm sorry

4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP WITH MATH!?!?!? I'LL GIVE POINTS ECT. PLEASE PLEASE PLEASE How can the ​operations of polynomials be used to create
    8·2 answers
  • Morgan uses a standard ruler to measure the length of a picture in inches. Which length is the only realistic measurement Morgan
    15·2 answers
  • Solve for b.
    8·2 answers
  • A classmate is having trouble factoring special case polynomials?
    5·1 answer
  • What is the value of x
    12·1 answer
  • There were 128 newspapers. Every 8newspapers were bundled together . How many bundles were there ?
    10·1 answer
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • A proper unbiased coin was tossed 10 times for 3 trials, giving TTHHTHTTHH, TTTTTHHHHH, and THTHHTHTTH (T = Tails; H = Heads). W
    14·1 answer
  • What is the Area of this quadrilateral
    12·1 answer
  • Lori wants to buy the same number of pencils and pens for school this year. Pencils comes in packs of 16, and pens come in packs
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!