1 dozen = 12 apples.
3 apples cost 0.48, multiply that by 4 to get the price of 1 dozen.
0.48 x 4 = $1.92 per dozen.
Divide the total you can spend ( 3.84) by cost per dozen:
3.48 / 1.92 = 2
You can buy 2 dozen.
Answer:

Step-by-step explanation:
Let
x -----> Hermione was earning before the pay raise
we know that

so
The linear equation that represent this problem is

Solve for x
Divide by 1.05 both sides


That's pretty expensive its usually cheaper. I would look for another gym. This isn't really a question though.
Answer:
Are you asking if your answers are correct? if so, they are because the answers are 242 and 135
Step-by-step explanation: