Answer:
48/b
Step-by-step explanation:
32÷16=2 so it takes two minutes per airplane. if she makes airplanes for 96 minutes at the same pace (2 min per airplane) then you need to divide 96 by 2 which gives you 48!
Multiple-3(x+0.6) and 6(x+2.4) you will get -3x-1.8=6x+14.4 then you add -3x + 6x you will get -9x=14.4+1.8 you add 14.4+1.8 that will give you 16.2 then divide that by -9
Answer:
With a vertex (h, k) at (0, 3) and given that a = -3, then the equation of this parabola in vertex form is as follows:
y = a(x - h)2 + k
y = -3(x - 0)2 + 3
y = -3x2 + 3
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
) Every positive rational number is greater than 0.
(ii) Every negative rational number is less than 0.
(iii) Every positive rational number is greater than every negative rational number.
(iv) Every rational number represented by a point on the number line is greater than every rational number represented by points on its left.
(v) Every rational number represented by a point on the number line is less than every rational number represented by paints on its right
b
Answer: The price of each small box is $4.8 and the price of each large box is $10.8.
Step-by-step explanation:
Let x = Price of each small box, y= price of each large box.
As per given,
3x+2y= 36 ...(i)
4x+y= 30 ...(ii)
Multiplying 2 to (ii), we get
8x+2y =60...(iii)
Subtract (i) from (iii), we get
5x= 24
x= 4.8
From (ii)
4(4.8)+y= 30
19.2+y=30
y= 10.8
Hence, the price of each small box is $4.8 and the price of each large box is $10.8.