1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivan
2 years ago
5

9 kg of washing powder cost $10.80. What is the cost of 1 kg of washing powder?

Mathematics
2 answers:
Andrei [34K]2 years ago
7 0

Answer:

cost of 1 kg of washing powder is $1.2

Step-by-step explanation:

9 kg = $10.80

<u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u>

cost for 1 kg =

  • 10.80 ÷ 9
  • $1.2

mixas84 [53]2 years ago
4 0

Answer:

1.2

Step-by-step explanation:

How I would calculate it would be 10.80 divided by 9 or start timesing 1 with a decimal like 1.1 or 1.2.

but anyway 10.80 divided by 9=1.2 and if you just want to make sure then what is 1.2 x 9 it = 10.80

Here is my calculations for what is 1.20 x 9   

 1 . 20

       9

_________

 10   . 8 0  

Since there is no didget beside the 2 you would add a zero

since 9 x 2=18 you add a 1 for 1 x 9 =9 + 1=10 and there's your answer.

Answer=1.2

Hope this helps have a great day:)

You might be interested in
What is the standard form of 5 and 352,000
Tanya [424]
It is 4009.738/!;7 corrects
7 0
3 years ago
If 9(x-9)=-11 then x=?
Bas_tet [7]
9(x-9)=-11\\&#10;9x-81=-11\\&#10;9x=70\\&#10;x=\dfrac{70}{9}
4 0
3 years ago
What is 1 and 5/6 as a decimal?
balandron [24]

Answer: 1.83

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Find the scale factor<br> A. 3.5<br> B. 3/5<br> C. 35
Serhud [2]

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

35/10 = 3.5

4 0
3 years ago
Fedex typically deleviers 2,400 packages per day and uses 75 trucks for delivery. If the number of trucks used per day is propor
irina1246 [14]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • If x=2 and 3x+y=5, what is the value of y
    5·1 answer
  • If m ZA = 87º and mZB = 32°, find m21.
    14·1 answer
  • 8y+(4-6y)please simplify the following
    8·1 answer
  • What are the solutions of the quadratic equation 49x2 = 9? x = StartFraction 1 Over 9 EndFraction and x = StartFraction negative
    7·3 answers
  • You have 896 grams of a radioactive
    8·2 answers
  • The local pizza place has 3 pizzas for $33 on their regular menu. You got a 15%
    11·2 answers
  • Pls answer by step by step
    8·1 answer
  • Can someone help me? I dont really know how to do this?​
    6·2 answers
  • Order from least to greatest
    11·2 answers
  • I need help with this please
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!