1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivan
1 year ago
5

9 kg of washing powder cost $10.80. What is the cost of 1 kg of washing powder?

Mathematics
2 answers:
Andrei [34K]1 year ago
7 0

Answer:

cost of 1 kg of washing powder is $1.2

Step-by-step explanation:

9 kg = $10.80

<u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u>

cost for 1 kg =

  • 10.80 ÷ 9
  • $1.2

mixas84 [53]1 year ago
4 0

Answer:

1.2

Step-by-step explanation:

How I would calculate it would be 10.80 divided by 9 or start timesing 1 with a decimal like 1.1 or 1.2.

but anyway 10.80 divided by 9=1.2 and if you just want to make sure then what is 1.2 x 9 it = 10.80

Here is my calculations for what is 1.20 x 9   

 1 . 20

       9

_________

 10   . 8 0  

Since there is no didget beside the 2 you would add a zero

since 9 x 2=18 you add a 1 for 1 x 9 =9 + 1=10 and there's your answer.

Answer=1.2

Hope this helps have a great day:)

You might be interested in
What is the slope of the line in the equation below?<br><br> y = 3x + 2
scZoUnD [109]

the answer would be 3.

X always stands for the slope

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you get the answer for 7 5/6 + 2 3/6
Blizzard [7]
First you would add 5/6 and 3/6 which would be 8/6. Next you would convert the improper fraction (8/6) into a mixed number which would be 1 2/6. Now just add 7 and 2 which is 9. Finally you would add the whole number and the mixed number. So your answer is 10 2/6 unless the instructions say to simplify then your answer would be 10 1/3.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Silas took 17 bags of glass to the recycling center. He still has 8 bags of plastic to take to the recycling center. Which equat
Masja [62]
I think it’s C. X+17 = 8
4 0
3 years ago
Please help!! Thank you!!
Semmy [17]

Answer: x>-1

Step-by-step explanation:

Dotted line on the axis is covering y infinitely, so theres an inequality on x, and the line is at -1, so x should be > - 1

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A radio station requires DJs to play 3 commercials for every 18 songs they play. What is the unit rate of songs to commercials?
bulgar [2K]
6 songs

The way to find this answer is to divide 18 by 3, which is six, which means that after every six songs a commercial is played. 

Hope this was helpful and that I explained it correctly. 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • One of the first steps in calculating the paired-­samples t statistic is:
    5·1 answer
  • It takes one examiner 40 hours to mark 100 exam papers.
    9·1 answer
  • Jason takes 2 centimeter of medicine .jow many milliliter a is his?
    9·2 answers
  • How to do the problem I don't get it
    15·1 answer
  • Please help ASAP....
    13·1 answer
  • I need help ! Find the perimeter of the figure below
    5·1 answer
  • How can i find the weight of the moon?
    8·1 answer
  • 6x² + 7 + 8 x 5 +9<br> What is the degree of the polynomial?
    14·1 answer
  • Please help please please ASAP
    8·2 answers
  • Write and solve the equation that represents the sentence below.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!