Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
-3
Step-by-step explanation:
3 + (-3) = 0
Steps:
1) Draw the circle and mark the center (A) and the given point (B)
2) Draw a line that passes through the center (A) and the given poiint (B).
3) Draw a perpendicular line to the segment AB.
The last line drawn is tangent to the circle at the given point.
Answer:
(
−
2
)
=
−
1
4
(
−
8
)
(x-2)=\frac{-1}{4}(x-8)
(x−2)=4−1(x−8)
Solve
1
Eliminate redundant parentheses
(
−
2
)
=
−
1
4
(
−
8
)
−
2
=
−
1
4
(
−
8
)
2
Combine multiplied terms into a single fraction
−
2
=
−
1
4
(
−
8
)
−
2
=
−
1
(
−
8
)
4
3
Distribute
−
2
=
−
1
(
−
8
)
4
−
2
=
−
+
8
4
4
Add
2
2
2
to both sides of the equation
−
2
=
−
+
8
4
−
2
+
2
=
−
+
8
4
+
2
5
Simplify
Add the numbers
=
−
+
8
4
+
2
Solution
=
1
6
5
Step-by-step explanation:
Answer:
Peggi put a total of 18 hair bows in the bag
Step-by-step explanation: There at six bags with an unknown amount of hairbows in each bag. You add 2 to each bag and you will end up getting 12 hairbows from her sister because 6x2=12. then you subtract the total (30) from her sister Toris amount (30-12) this equals 18.