1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Doss [256]
2 years ago
12

Guys please help!!!!

Mathematics
1 answer:
BartSMP [9]2 years ago
4 0

Answer:

perimeter=6x+10

area=2x^2+2x-24

Step-by-step explanation:

perimeter=2x+8+x-3+2x+8+x-3

area=(2x+8)(x-3)

You might be interested in
Where is the vertex of the parabola?
RideAnS [48]

Answer:

ABOVE the x-axis

Step-by-step explanation:

Please use "^" to denote exponentiation:  y = x^2 + 2x + 3

To find the vertex, we must complete the square of y = x^2 + 2x + 3, so that we have an equivalent equation in the form f(x) = (x - h)^2 + k.

Starting with  y = x^2 + 2x + 3,

we identify the coefficient of x (which is 2), take half of that (which gives

us 1),  add 1 and then subtract 1, between "2x" and "3":

y = x^2 + 2x + 1 - 1 + 3

Now rewrite x^2 + 2x + 1 as (x + 1)^2:

y = (x + 1)^2 - 1 + 3, or y = (x + 1)^2 + 2.  Comparing this to f(x) = (x - h)^2 + k, we see that h = 1 and k = 2.  This tells us that the vertex of this parabola is at (h, k):  (1, 2), which is ABOVE the x-axis.

8 0
3 years ago
How many kilometers?
Anettt [7]

Answer:

7.12 kilometers

Step-by-step explanation:

Add the amounts of kilometers to find the total :

3.8 kilometers + 3.32 kilometers = 7.12 kilometers

8 0
3 years ago
On average a herd of elephants travels 10 miles in 12 hours<br>(picture included)
Tema [17]
For the first Q the answer is the first square on the left 10 miles divided by 12 hours = 0,83 miles

And the second Q goes with the last square 12 hours divided by 10 miles = 1.2 h which in minutes is 72 minutes or 1h and 12 minutes.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5-pack of raffle tickets costs $15.55. What is the unit price?
DochEvi [55]

Answer: if you divide 15.55 by 5 the unit price is $3.11

8 0
3 years ago
Morre Math HARDDDDDDDD
Dafna11 [192]

Answer:

the person above is right it's 4.5 units

give them the crown

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the answer ​
    12·2 answers
  • 34x - 18 = 10x - 9<br> solve for x
    8·2 answers
  • 132 is 12 percent of what number?
    15·2 answers
  • A psychology student wishes to investigate differences in political opinions between business majors and political science major
    6·1 answer
  • A fisherman drops his net to a depth of -8 feet below the surface of the water. How far does he need to raise the net to bring i
    11·1 answer
  • Use the graph to answer #3-6.<br> U WILL B MARKED BRANLIEST ASAP
    15·1 answer
  • Of the 400 words that brianna wrote for her book report
    8·1 answer
  • In what year did Connecticut become a separate colony from Massachusetts?
    7·2 answers
  • Given that csc(O) =<br> V5<br> 2<br> and O is in Quadrant IV, what is tan(O)?
    14·1 answer
  • Consider the points below. P(2, 0, 2), Q(−2, 1, 4), R(7, 2, 6)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!