1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
myrzilka [38]
2 years ago
15

WHAT IS X IF THE EQUATION IS X - 3 = 6?

Mathematics
2 answers:
kondor19780726 [428]2 years ago
7 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

Add 3 to the 6 and that will get rid of the 3. You will get 9.

x - 3 = 6

x -3 + 3 = 6 + 3

x = 9

Have an amazing day!

PLEASE RATE!

cestrela7 [59]2 years ago
4 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

You substitute 9 for x and 9 - 3 = 6


I hope it helps! Have a great day!
Muffin ^^

You might be interested in
A 4-kilogram bag of birdseed costs $12.69. What is the unit price, rounded to the
igomit [66]

Answer:

$3.17

Step-by-step explanation:

Take the $12.69 and divide it by the 4 kilograms and you get 3.17. (This is rounded)

3 0
3 years ago
The expression 10a+6c gives the cost (in dollars) for a adults and c children to eat at a buffet restaurant. A. The cost for 1 a
Liono4ka [1.6K]

Answer: The total cost is \$62 assuming the cost for 1 adult is \$5 and the cost for 1 child is \$2

Step-by-step explanation:

Assuming the cost for 1 adult is \$5 and the cost for 1 child is \$2:

a=\$5 and c=\$2

Then the expression that gives the total cost 10 a+6c is solved as:

10(\$5)+6(\$2)=\$62

4 0
3 years ago
Height of student folliwing normal distribution with a mean 170 cm and standard deviation of 5 cm. What is range of values conta
Gekata [30.6K]
I say 34 do not know if it is right
6 0
3 years ago
A liquid storage container is being filled at a constant rate. The container is being filled at a rate of 1/3 gallon per 1/4 min
denpristay [2]
1/4 x 16 = 4 min
 so 
1/3 x 16 = 16/3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angela drive 82 miles on Monday. She drove 94 miles on Tuesday. To the nearest hundred, how many miles did Angela drive over the
Gennadij [26K]

Answer:

88 miles

Step-by-step explanation:

From the question I'm Presuming you are taking the average.

Add the two numbers together 82 + 94 = 176

Do 176 divided by 2 to get 88

You do divide by 2 because of the two days

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Multiple similarity transformations are preformed on a triangle. Which elements must be preserved?
    5·1 answer
  • What is 1/100 of 650
    15·1 answer
  • The popular candy Skittles comes in five colors. According to the Skittles website, the five colors are evenly distributed in th
    6·1 answer
  • 1) Which expression represents the volume<br> of a shipping box?
    13·1 answer
  • X+2y=6 and x-y=3 solve by linear equations by substitution
    7·1 answer
  • Two numbers are in a ratio 2:3 and their sum is 35.find the numbers​
    9·2 answers
  • A sprinkler rotates in a circular pattern and sprays water over a distance of 25 feet. Use 3.14 for pi. Round your answer to nea
    6·1 answer
  • Find f(4) for the function below. <br><br> f(x) = |x-7| + 3
    11·2 answers
  • This questio is hard
    12·1 answer
  • How i can answer this question
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!