1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
2 years ago
12

8 7/10 - 3 4/10pls help im so behind​

Mathematics
2 answers:
nadezda [96]2 years ago
6 0

Answer:

8 7/10 - 3 4/10 = 5.3, 5 3/10, or 53/10

5.3, 5 3/10, and 53/10 all equals to 8 7/10 - 3 4/10 :)

Step-by-step explanation:

hodyreva [135]2 years ago
4 0

Answer:

thats wrong bother dont lisen

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The difference of a number s and 6
Zigmanuir [339]

Answer: s-6

Step-by-step explanation:difference means subtract so that why there subtract sign. And you are trying to find the difference of s and 6 so you write s -6.

Hope it help and please give Brainliest if it did thanks ;)

6 0
2 years ago
Which of the following is a true statement?
vivado [14]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

-10 absolutle value is 10 so

8 0
3 years ago
Noah bought 4 tacos and paid $6. At this rate, how many tacos could he buy for $15? Jada's family bought 50 tacos for a party an
lesya [120]

Answer:

-Noah could buy 10 tacos for $15.

-Jada's tacos were not the same price as Noah's tacos.

Step-by-step explanation:

You can use a rule of three to find the amount of tacos that Noah could buy with $15:

$6  →  4

$15 →  x

x=(15*4)/6=10

At this rate, Noah could buy 10 tacos for $15.

Now, to find out if Jada's tacos were the same price as Noah's tacos, you have to find the price per taco in each case by dividing the amount paid by the number of tacos bought:

Noah: 15/10=1.5

Jada: 72/50=1.44

According to this, Jada's tacos were not the same price as Noah's tacos.

7 0
2 years ago
Write and evaluate the expression. Then, check all that apply.
dlinn [17]

Answer:

a-90

=102-90

=12

8 0
3 years ago
Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon
Genrish500 [490]
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me with IXL Math...<br> I'll MARKO you as Brainliest.
    6·2 answers
  • Need help with these questions (calculus)
    13·1 answer
  • McKenna pays $16 per month for a gym membership. In addition, she pays $2 per Pilates class.
    10·1 answer
  • Solve two-step equation
    10·2 answers
  • A square unit that is 1 unit wide and 1 unit long is a?
    6·1 answer
  • Express with positive exponents
    15·1 answer
  • 51/8 in a fraction ?
    13·2 answers
  • A paint color is made using 4 drops of red and 5 drops of blue for each 5 gallons of paint. How many gallons of paint are being
    5·1 answer
  • Please and thank you ​
    10·1 answer
  • David is buying a cheese wheel priced at $ 14 $14dollar sign, 14 before tax. The store charges 8 % 8%8, percent sales tax. What
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!