In order to find the cost of one ounce, you need to first find the unit rate. This means divide $2.89 by 4.25, giving you .68 as your final answer. Hope I helped :)
Answer:
Variant c
Step-by-step explanation:
c²=4*9
c=6
You can apply phyphagor
b²=6²+9²=36+81=117

As I look into the problem with a deeper meaning then math I realize this answer can be not as hard as it appears and it could be hard to answer it
DIY. I believe in you, its just a matter if you believe in yourself. Your welcome