1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
2 years ago
11

Write As an equation

Mathematics
2 answers:
Softa [21]2 years ago
7 0

Answer: 8 + x =20

Step-by-step explanation: eight more than a number means 8 more than meaning plus, a number. So this is saying that 8 more than what ever that number is, will equal 20. We say x in the equation because x can be see as “the number”.

x = “the number” = 12

This is because 8 more than 12 is 20...

So 8 more than a number = 8 + x = 20

11111nata11111 [884]2 years ago
5 0

Answer:

x + 8 = 20

Step-by-step explanation:

Using the keywords;

'more than' (addition)

'a number' which we can consider a variable

and 'equals'

You might be interested in
Which sets of shapes can be used as the net of a three-dimensional figure? Select two options.
timama [110]

Answer:

I put c and d on the test

4 0
2 years ago
Hamburger costs $1.49 for 1/2 pound. How much would the hamburger cost for a whole pound?
tatuchka [14]

Answer:$2.98

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The access code of a garage door consists of 4 digits (0 through 9). All digits can be repeated.
nadya68 [22]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Pls helpppppppppp meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
irina1246 [14]

I THINK THE ANSWER IS...

<h2>people need to stay and tend their crops.</h2>

HOPE IT HELPS

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You rent a video game for $3.50 a month. Your total cost of rentals for the month was $31.50. write and solve an equation to fin
defon
The equation is 3.50x=31.50
The answer is 9
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me please
    7·1 answer
  • Plz help
    12·1 answer
  • I really need some geometry help!
    11·1 answer
  • An 8-ounce bag of candy is on sale for $1.12. What is the cost of 1 ounce of this candy?
    10·2 answers
  • Help meh plz i am begging you ​
    7·1 answer
  • Choose the values of the range given the function below. {(-1, -3), (5,7). (8. -4), (-7, 3), (-5, 11)}​
    14·1 answer
  • Find three solutions to the equation 2x+3y=12
    8·1 answer
  • Convert the equation from Standard to General form<br><br> Can somebody help me ASAP
    11·1 answer
  • What is the answer <br><br> 10(4 - 3i) =
    11·2 answers
  • What's the solution to the inequality????? 20 points
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!