1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
2 years ago
6

A grocery store sells sliced turkey. The graph shows the relationship between the weight of the sliced turkey and the total cost

of the sliced turkey. Two points, R and W, are labeled on the graph shown below.

Mathematics
1 answer:
Igoryamba2 years ago
8 0

Answer:

The correct option is ⇒ Point W means that that unit rate is $2.5 per pound.

Step-by-step explanation:

The question missing the graph and the options

The options for the questions are:

1) Point R means that that unit rate is $10 per pound.

2) Point R means that that unit rate is 4 pounds per dollar

3) Point W means that that unit rate is $2.5 per pound.

4) Point W means that that unit rate is 2.5 pounds per dollar.

And see the attached figure.

As shown in the figure attached

The unit rate will be the total cost per weight

By calculating the unit rate for the graph = (y2-y1)/(x2-x1)

using the given points (4,10) , (1,2.5)

the unit rate = (10-2.5)/(4-1) = 7.5/3 = 2.5

The unit rate means that it will cost $2.5 per pound and this is a gree with the point W which have the same meaning.

So, The correct answer is option 3.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The cost of a pen at the office supply store is $2.65. The school store sells the pen for $3.45. How much does the school store
Julli [10]
The pen is what ever when you subtract them
3 0
3 years ago
3) Shelley deposits $605 into an account that earns 5% compound
Bess [88]
AWNSER: $90.75

Shelly earns $90.75 in compound interest after 3 years. All together she has $695.75.

8 0
3 years ago
Warm-Up
Tanzania [10]

Answer:

I think the answer is 200 feet

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine linear, exponential, or neither
statuscvo [17]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
a. At 6% effective annual interest, how much will be accumulated if $1000 is invested for ten years? b. At 6% effective annual i
OLEGan [10]
C

Explanation- took the test
7 0
3 years ago
Other questions:
  • It’s number 5 I have to do redo work help
    12·2 answers
  • A rocket is launched into the air. The height h(t), in yards, of the rocket is a function of time, t, in seconds, as shown in th
    8·1 answer
  • Graph the following equation <br><br> Please
    5·1 answer
  • Suppose that the probabilities are 0.4, 0.3, 0.2, and 0.1, respectively, that 0, 1, 2, or 3 power failures will strike a certain
    9·1 answer
  • What transformation is represented by the rule (x, y)→(x−1, y+3) ?
    12·1 answer
  • In a particular class of 24 students, 14 are men. what fraction of the students in the class are men
    8·2 answers
  • The temperature is changing at a constant rate of –0.75ºC per half hour. At 6:45 PM, the temperature was –4.6ºC. At what time wa
    10·1 answer
  • Which pairs of polygons are congruent?
    8·2 answers
  • PLEASEEE HELP NOBODY IS ANSWERING ME RIGHT ALSO I AM USING UP THE LAST OF MY PoiNTS TO ASK THIS QUESTION !!! Determine the verte
    13·2 answers
  • If vector v = ( 9 ) find -v and 3v <br> -6
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!