1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
2 years ago
11

There are 5 subjects each school day. Each subject is 45 minutes long. Lunch and recess are 35 minutes long. How long is the sch

ool day?
Mathematics
1 answer:
timofeeve [1]2 years ago
3 0

Answer:

4 hours and 33 minutes

Step-by-step explanation:

Before I answer, I was confused if recess and lunch are 35 minutes in total or 35 minutes each. My answer is if they are 35 minutes combined. If that's wrong, you can just add 35 minutes to my answer.

5*45 = 225

225+35 = 260 minutes or 4 hours and 33 minutes

You might be interested in
For what value of x is the parallelogram a rhombus.
Stells [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

2 × ( 3x + 6 )° + ( 16x + 14 )° = 180°

22x + 26 = 180

22x = 154

x = 7

4 0
3 years ago
The front part of a tent had the dimensions shown in a diagram.What is the area of this part of the tent
attashe74 [19]
The area of this of the tent is 20
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 55% people in a city like Cricket, 30% like Football and the remaining like nother games, then what per cent of the people li
labwork [276]

\large{\dag\:{\underline{\underline{\frak{\pmb{\red{Answer:-}}}}}}}

  • Cricket = 55%
  • Football = 30%
  • Other games = Remaining (?)

So, the percent of people who like <u>other games</u> equals:

= 100 – (55 + 30)

= 100 – 85

= 15%

<u>If </u><u>the </u><u>total </u><u>no.</u><u> </u><u>of.</u><u> </u><u>people</u><u> </u><u>is </u><u>6</u><u>0</u><u>,</u><u>0</u><u>0</u><u>,</u><u>0</u><u>0</u><u>0</u>:

★ Cricket

= 60,00,000 × 55/100

= 33,00,000

★ Football

= 60,00,000 × 30/100

= 18,00,000

★ Other sports

= 60,00,000 × 15/100

= 9,00,000

6 0
3 years ago
Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?
kvasek [131]

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

5 0
3 years ago
Which of the following are steps to use when formulating all that apply equation? Check an A. Write each fact as a variable expr
kramer

Answer:

a

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Where is the graph of f(x)=4[x-3]+2 discontinuous?
    7·2 answers
  • Asavings account balance was $135.10 before a withdrawl of $60,a deposit of $22.50,and a withdrawl of $45.What was the after the
    10·1 answer
  • A student expanded an expression, as shown. Is the student's work correct? Explain why or why not.
    13·2 answers
  • Weights of women in one age group are normally distributed with a standard deviation σ of 18 lb. A researcher wishes to estimate
    5·1 answer
  • Solve for w.<br><br> 6w+18-9w = -12<br><br> Simplify your answer as much as possible.<br><br> W=
    13·2 answers
  • Beforea question with division fraction she must multiply them
    15·2 answers
  • Is 8/15 greater than 4/5 ? and is 2/3 greater than 5/8 ?
    15·1 answer
  • HELPPP 22 POINTS
    5·2 answers
  • Solve for the value of x by applying the definitions of complementary and supplementary angles.
    14·1 answer
  • Hi I'm the mom I would like some help with this
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!