1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
3 years ago
10

Which set of directions correctly describes how to plot the point (5, 7) on the coordinate plane?

Mathematics
1 answer:
sweet [91]3 years ago
8 0

Answer:3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?
Nikitich [7]
The price per foot would be .84 cents, 1 yard equals 3 feet so 2 yards is 6 feet. if you take $5.04 and divide it by 6 then you get 0.84
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help, What is the nth term rule of the quadratic sequence below?<br> -4,1,12,29,52,81,116
Evgesh-ka [11]

Answer:

29-12 is a 17 difference

52-29 is a 23 difference (adding 6 to the number 17)

81-52 is a 29 difference (adding 6 to the number 23)

116-81 is a 35 difference (adding 6 to the number 29)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Johson has 4 points. If a line connects two points, how many lines can he draw? <br> 1,4,6 or 12
Maslowich
The answer is 6
hope this helps!
7 0
3 years ago
I need help please i will give brainly ​
Arisa [49]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Javier earns money taking care of lawns on his neighborhood.He charges $12.00 a yard to weed, $20.00 a yard to mow, $15.00a yard
dangina [55]
$72 bc yard 1 is $32 and yard 2 is $35 plus the $5 tip
7 0
3 years ago
Other questions:
  • –14, –7, 0, 7, 14, …<br> Find the 19th term…
    14·1 answer
  • Plz show the work for 4762×33
    6·1 answer
  • A) y= -3.5x + 57.5<br>B) y= 3.5x + 57.5<br>C) y= -3.5x + 32.5<br>D) y= -3x + 57.5
    13·2 answers
  • Which answer choice correctly completes the sentence? The bridge was closed, but that hasn't __________ us any time. A. costed B
    7·1 answer
  • Help plzz I need the length of "b" and the answers and the steps to find that answer??? Plz help don't have a lot of time to sub
    12·1 answer
  • Type the correct answer in each box.
    13·1 answer
  • Question 2 (1 point)
    15·1 answer
  • At a rate of 31 miles per hour, it takes henry 6 minutes to drive from the library to his house. Show how to find distance that
    8·1 answer
  • Use a recursive function for the geometric sequence 2, -4, 8, -16 to represent the 9th term. brainly
    6·1 answer
  • Factories 5x+10 <br> Somebody please help
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!