1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
2 years ago
9

Noah walked a family’s dog 5 times this past month and earned the same amount each time. To thank him, the family gave him an ex

tra $6 at the end of the month. Noah earned $106 from dog walking.
1- This situation IS represented by the tape diagram.

2- This situation IS NOT represented by the tape diagram.

Mathematics
1 answer:
Montano1993 [528]2 years ago
4 0

The situation IS NOT represented by the tape diagram.

<h3>How to represent the situation</h3>

  • Number of times Noah walked the dog = 5
  • Amount earned each time = s
  • Extra amount earned = $6
  • Total amount earned = $106

The situation can be represented by the equation:

s + s + s + s + s + 6 = 106

5s + 6 = 106

5s = 106 - 6

5s = 100

s = 100/5

s = 20

Therefore, the amount Noah earned each time he walked the dog is $20

Learn more about equation:

brainly.com/question/13763238

You might be interested in
What's the best app for graphing answers like domain y intercept all those things
denis23 [38]

Answer: it’s not an app but desmos graphing calculator works for me

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the unit rate $1.79 for 15 oz rounded to nearest tenth
ser-zykov [4K]

Answer:

$0.119... per oz, or 0.1

Step-by-step explanation:

$.179 ÷ 15 = 0.119...

Now round to the nearest tenth, and you get 0.1.

8 0
2 years ago
Solve for 5 points, will give brainlist
Elanso [62]

Answer:

i know that the first one is not equivlent but i dont know about the others

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What's the answer???
sertanlavr [38]
The answer is Letter "D"
4 0
3 years ago
An item is regularly priced at$90. Henry bought it on sale for 70% off the regular price. How much did Henry pay?
Neko [114]
70 times .9 is 63 so 90 minus 63 is27 so it was $27
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer this question now
    5·1 answer
  • In a class of 34 students, 19 of them are girls.
    8·2 answers
  • Perform the indicated multiplication below. Reduce terms and simplify. Include all of the necessary steps and calculations in yo
    6·1 answer
  • Information is given about a polynomial f(x) whose coefficients are real numbers. Find the remaining zeros off.
    6·2 answers
  • Find tan a and sin b if a=10 and b=7...... please help this is for trigonometry
    12·1 answer
  • Find the measure of angle ABC.<br><br> A. 124<br><br> B. 97<br><br> C. 56<br><br> D. 51
    7·2 answers
  • Tyson’s puppy weighed 8 pounds 3 ounces last year.
    11·1 answer
  • A rectangle has a length of 16
    10·1 answer
  • A contractor bought 12.6 ft? of sheet metal. He has used 2.1 ft? so far and has $210 worth of sheet metal remaining. The equatio
    15·1 answer
  • 60 points! No links or cheaters! I need a serious answer! Someone please help me I need to bump up my grade!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!