1. 3 packs of daffodils and 4 packs of tulips
2. then you would have 24 of each
3. $2.29
4. $37.54
5. $34.61
6.$2.93 was saved
7. 3 tulips
8. 12 daffodils
9. 9 tulips
10. 12 daffodils and 15 tulips
11. 2 flowers
12. 18 tulips and 12 daffodils
13. it should be 115 if you include the ones that died
How many piles the plates are stacked in I think
Ok so grapes,
We have 4 servings and 9.88 grams total, so to find one serving we just need to divide by 4.
9.88/4 = 2.47 per serving
Answer:
10x-15y
Step-by-step explanation:
So, when they say use the distrubutive property, they basically mean turning this:
a(b+c)
Into this:
ab+ac
So in this case, it would be:
5(2x-3y)
And we will turn it into:
10x-15y
ANother way to think about it is we are multiplying 2x by 5, and -3y by 5. So:
2x*5
=
10x
And
-3y*5
=
-15y
Then we can combine these two:
10x-15y
Hope this helps!