1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arada [10]
2 years ago
11

Find the surface area of the prism. Write your answer as a decimal.

Mathematics
1 answer:
julia-pushkina [17]2 years ago
4 0

Answer:

  49.2 square yards

Step-by-step explanation:

The surface area of a rectangular prism can be found using the formula.

  A = 2(LW +H(L +W)) . . . . where L, W, H are length, width, height

  A = 2(3×5 +1.2(3 +5)) = 2(15 +9.6) = 49.2 . . . . square yards

You might be interested in
Round 10.054 To 2 decimal places
antoniya [11.8K]
The answer to "Round 10.054 To 2 decimal places" is 10.05
3 0
3 years ago
Tony is mailing packages. Each small package costs him $2.80 to send. Each large package costs him $3.60. How much will it cost
Natasha_Volkova [10]

Answer:

The answer is $33.6

Step-by-step explanation:

Each small package costs him $2.80

3 small packages will cost him 3 x $2.80 = $8.4

 

Each large package costs him $3.60

7 large packages will cost 7 x $3.60 = $25.2

 

Cost to  send 3 small packages and 7 large packages = $8.4 + $25.2

= $33.6

6 0
2 years ago
Write an
Ilya [14]

Answer:

y=44x+178

Step-by-step explanation:

Refer to the picture that given

4 0
2 years ago
What is the value of p?
arsen [322]
P=0.6441+0.29=0.9341 (D)
5 0
3 years ago
What is the unit rate<br> $140 for 18ft
scZoUnD [109]
You have an equation:18ft=$140. To find the unit rate for ft, divide both by 18:/18ft= $140/18= $7.78/1ft.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Dominique had $250 to spend at the mall. She bought jeans for $27.50, a sweater for $32.75, and 3 shirts for $12.50 each. How mu
    8·2 answers
  • Consider -q &gt; 5. Use the addition and/or subtraction property of inequality to solve.
    15·1 answer
  • What do the following two equations represent?
    5·1 answer
  • Which linear inequality is represented by the graph?
    14·1 answer
  • A paper company needs to ship paper to a large printing business. The paper will be shipped in small boxes and large boxes. The
    6·1 answer
  • When compared with the independent variable, how many of the graphs represent a linear relationship?
    9·1 answer
  • a principle orders t-shirts and wants to check some of them to make sure they were printed properly. she opens the closet 2 of t
    14·1 answer
  • ILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 2/9
    5·2 answers
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!