1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
2 years ago
10

A drug prescription of 45 pills costs $427. 95. If each pill contains 3 mg of medication, what is the cost per milligrams?

Mathematics
2 answers:
Sergeu [11.5K]2 years ago
6 0

Total milligrams

  • 45(3)
  • 135mg

COST PER MG:-

  • TOTAL COST/total Mg
  • 427.95/135
  • 3.17$/pills
Andru [333]2 years ago
3 0

Answer:

$3.17

Step-by-step explanation:

1 pill = 3 mg

⇒ 45 pills = 45 × 3 = 135 mg

45 pills = $427.95

⇒ 135 mg = $427.95

⇒ 1 mg = $427.95 ÷ 135 = $3.17

You might be interested in
Chris is buying new wood flooring for his house. The cost depends on the area of the floors.
GalinKa [24]

Answer:

strong and fexible .

variable

6 0
3 years ago
HELP, PLEASE <br><br>Will mark Brainliest for the correct answer. There are two questions.
notka56 [123]

Answer: if you think about b it sounds wrong so the answer is probably A

Step-by-step explanation: you said it wasn’t C or D so between A and B , A makes more sense

3 0
3 years ago
Jody has 4 red marbles, 6 blue marbles, and 9 yellow marbles. What is the ratio of red marbles to blue marbles?
Natalija [7]

Answer:

2:3

Step-by-step explanation:

First, create the ratio by putting the numbers together:

There are 4 red and 6 blue marbles:

4:6

Since both of these are divisible by 2, it can be simplified:

4:6

2:3

So, the ratio of red marbles to blue marbles is 2:3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which term best describes the association between variables A and B?
dimulka [17.4K]

Answer: Choice B) negative linear association

=================================

Reasoning:

The points all go downhill as you move from left to right. We can draw a straight line that is fairly close to all of them. This is known as the regression line. The regression line having a negative slope tells us the linear association is negative. This means the correlation coefficient r is negative, so, -1 < r < 0 (r = -1 is not possible as not all points fall on the same straight line)

4 0
2 years ago
Four people raised money by participating in a charity run. Drag the people in order from the greatest to the least unit rate in
Ratling [72]
Felix: 61.9
Sasha:111.5
Preston:75.4
Glanda:92.5

SOOOOOOOOO
1.Sasha
2.Glenda
3.Preston
4.Felix
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If x^(2) - 2 = 2^(2/3) + 2(-2/3) prove that x = 2^(1/3)+2^(-1/3)
    7·1 answer
  • An Uber fare in Columbus is $3.50 for the first ½ mile and additional mileage charged at a rate of $0.30 for each additional 0.1
    5·1 answer
  • Jungkook walks 3 1/2 miles in 1 1/4 hours, what is the unit rate? I also want to know how do you find the unit rate?
    15·2 answers
  • Solve the system of equations
    15·2 answers
  • Help please. Screenshot included.
    14·1 answer
  • Given that ∠Ф = 180°, determine the numerical value of this function.
    5·1 answer
  • Can I get help with this? Thanks! :)
    6·1 answer
  • To find the distance between (-5, 17) and (4, -5)
    15·2 answers
  • Find the area (pls help)
    13·2 answers
  • What is the answer for -31 = 9+ 8x? Step by Step.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!